Özgür Yakupoğlu

Özgür Yakupoğlu

Mail: [email protected]

Çocuklarda Düşünce Geliştiren Aktiviteler!

Çocuklarda Düşünce Geliştiren Aktiviteler!

Düşünme becerileri konusunda çocukların küçük yaşta eğitime tabii tutulması gerekiyor. İleri zamanlarda sıkıntı yaşamamak ya da öğrenme anlamında güçlük yaşamamaları için yaptıkları şeylerin onların zihinsel gelişimine katkı sağlayacak niteliğe sahip çalışmalar olması oldukça önemli. Bir anne ya da bir baba olabilirsiniz, bir abla ya da abi, bir öğretmen olabilirsiniz aslında yapmanız gereken gerçekten sizin küçüğünüzün düşünce sistemini çalışır halde tutmaktır. Böylece sürekli çalışacak olan zihni durağanlığın dışında kalacaktır.  

Eğitim hayatına düşünce sistemi gerçekten doğru düzeyde başlayan çocukların güçlük yaşamaları oldukça nadirdir. İnsanlar sevdikleri işleri yapmaktan keyif alır ve oldukça verimli şekilde çalışmalarını tamamlarlar. Bunun için zihinsel anlamda doygun olması gerekir. 

Eğer bir büyük iseniz yani zihinsel anlamda gelişmesine katkı sağlayacağınız birisi var ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, şunları deneyebilirsiniz... 

Örnekler: 

-Bir şarkı dinletin, dinlediği şarkı keyif alacağı tarzda olsun daha sonra değişkenlik gösterebilir. Ardından bu dinlediği şarkıyı resmetmesini isteyin. Böylece düşünce sistemi, hayal gücü harekete geçecektir. 

-Bir resim ya da onunla ilgili bir fotoğrafı gösterip ardından bu gösterdiğiniz resim, fotoğrafın hikayesini anlatmasını isteyin. Üretkenlik anlamında zihni harekete geçecektir. 

-İzlediği bir film ya da animasyonda sevdiği bir sahneyi canlandırmasını sağlayın. İsteyin, rica edin. 

-Okuduğu kitabı size anlatmasını, izlediği bir filmi, animasyonu size anlatmasını sağlayın. Kendini ifade etme anlamında oldukça özgüven kazanacaktır. 

-Yeni öğrendiği bilgileri sizinle paylaşmasını isteyin. Böylece öğrendiği bilgilerin yazılı kalacağını sanmayıp günlük hayatta kullandığı düşüncesine kapılıp daha kalıcı hale gelmesini sağlamış olacaksınız. 

-Sevdiği kişilerin resmini çizmesini sağlayarak hafızasını işlevsel hale getirebilirsiniz. 

-Benzer ya da farklı resimler arasındaki bağlantıyı sorarak farkındalık anlamında özellik kazanmasını sağlayın. 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar