Zincir marketlerde sigara satışı yasaklanıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Zincir marketlerde sigara satışı yasaklanıyor
Abone ol
Ticaret Bakanlığı'nın hazırladığı taslağa göre gıda marketlerinde elektronik ürünleri ile cep telefonu, zincir marketlerde de sigara satışı yasaklanacak. Zincir marketler pazar günü 11.00'den sonra açılacak.
ücretli

Ticaret Bakanlığı, perakende ticarete yönelik yeni düzenlemelere gidiyor. Perakende şirketlerinin dengeli bir şekilde büyümesi gerekçesiyle bakanlık bir taslak hazırladı.

Taslağa göre geleneksel perakende işletmelere olumsuz etkilerinin azaltılması için zincir marketlerin bazı ürünleri satmasına yasaklama getirilecek.

GETİRİLECEK DÜZENLEMELER

Elektronik ortamda satış ve 1500 metrekareden büyük mağazalar hariç olmak üzere, zincir gıda marketlerde tütün mamülü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satılamayacak. Marketlerin elektronik ortamdaki satışlarında ise mevcut yasak ve düzenlemeler geçerli olmaya devam edecek. Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un haberine göre; hızlı tüketim ürünleri satan mağaza ve zincir marketlerin raflarının yüzde 1’i, coğrafi işaretli ürünlerin satışına ayrılacak. 

Tarım ve gıda ürünlerinin markete sağlam şekilde tesliminin ardından, ürünün bozulması halinde üreticiden zarar tazmini istenemeyecek. Gıda ürünlerinin müşteri şikayeti nedeniyle incelenmesinde de üreticiye bir bedel yansıtılamayacak. Sebze ve meyve ile 30 gün içinde bozulabilen ürünlerin bedeli, üreticiye 30 gün içinde ödenecek.

Ayrıca bakkal gibi küçük perakendecilerin taleplerini karşılamak için zincir gıda marketleri, pazar günleri saat 11.00’den önce açılamayacak.


Devlet Bahçeli ikinci doz aşıyı olduÖnceki Haber

Devlet Bahçeli ikinci doz aşıyı oldu

Dijitalleşen şirketler istihdamı artırıyorSonraki Haber

Dijitalleşen şirketler istihdamı artırıy...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar