ücretli reklam

Yürümekte zorluk çeken 7 yaşındaki çocuk, ameliyat için yetkililerden yardım bekliyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Yürümekte zorluk çeken 7 yaşındaki çocuk, ameliyat için yetkililerden yardım bekliyor
Abone ol
Siirt'te yaşayan Özgür ailesi, ayağındaki kemik eksikliği nedeniyle yürümekte zorluk çeken 7 yaşındaki çocuklarının ameliyat olabilmesi için yetkililerden ve hayırseverlerden yardım bekliyor.

Bu yıl okula başlayan 7 yaşındaki Cihan, doğuştan özürlü… Sağ ayağında 3 parmağı eksik olduğu için yürümekte büyük zorluklar yaşayan küçük Cihan'ın ayağındaki kısalık zaman geçtikçe daha da artınca yürümede çektiği zorluğun yanında bel kaymasına da yol açmış durumda.

Yürüyebilmesi için zorunlu olarak ameliyat olması gereken küçük Cihan'ı bir buçuk yaşında ameliyat ettirmek isteyen Özgür ailesi, para bulamayınca vazgeçmek zorunda kalmış.

Maddi imkansızlıklar yüzünden çocuklarını ameliyat ettiremeyen Özgür ailesi, küçük Cihan'ın yürüyebilmesi için kendilerine uzanacak bir yardım elini bekliyor.

"Çocuğumun ameliyat parasını karşılayacak gücüm yok"

Günlük yevmiye ile çalışan bir işçi olduğunu, şu anda çalışmakta olduğu çay ocağını bırakıp geldiğini ifade eden baba Eşref Özgür, çocuğunun tedavisi için hayırseverlerden yardım talebinde bulundu.

Özgür, "Cihan, 7 yaşında… okula bu sene başladı, doğuştan özürlü ve ayağında kemik eksikliği var. Sağ ayağında 3 parmağı yok. Biz onu küçükken Tarsus'a götürdük, bize 'iki ameliyat geçirmesi gerekiyor' dediler. O zamana ameliyat için 25 bin TL'nin gerektiğini söylediler ama benim bu parayı karşılayacak gücüm yoktu. Çocuğum o zaman daha 1,5 yaşındaydı." dedi.

"Maddi imkânım olmadığı içim genelde zemin kattaki evleri tercih ediyorum"

Cihan merdiven çıkmadığı için genelde zemin kattaki evleri tercih etmek zorunda kaldıklarını dile getiren Özgür, oğlunun Allah'ın kendisini çok sevdiği için bu şekilde yaratıldığını düşündüğünü söyledi.

Çocuğunun bu durumuna çok üzüldüğünü ifade eden Özgür, "Çocuğum bazen 'Allah beni çok sevdiği için bu şekilde yarattı' diyor. Hakikaten bunu çok söylüyor. Allah'a binlerce şükürler olsun oğlum yürüyor… ama zaman geçtikçe ayağındaki kısalık farkı artıkça yürüme zorluğu çekiyor, bel kaymasına neden oluyor. Çocuk merdivenlerden çıkıp inmede zorluk çekmesin diye genelde zemin kattaki evleri tercih ediyorum. Bir ara 6'ncı katta ucuz, asansörsüz bir ev bulduk. Çocuk bunun üzerine 2 gün boyunca benimle konuşmadı. 'Neden benimle konuşmuyorsun?' dediğimde 'Sen beni hiç düşünmüyorsun. 6'ncı katta ev tutmuşsun, ben oraya nasıl çıkıp inerim.' dedi." ifadelerini kullandı.

"Çocuğum büyüdükçe bazı şeylerin farkına vardığı için psikolojisi bozuluyor"

"Maddi imkanlarım el vermiş olsaydı bugün kameraların karşısına çıkmazdım, inanın bunu yaparken utanıyorum." diyen Özgür, "Ama çocuğumun sağlığı için mecburum. Cumhurbaşkanı, Vali ve hayırsever iş adamlarından, yardım istiyorum." dedi.

Çocuğu büyüdükçe psikolojisinin bozulduğunu anlatan acılı baba, bu durumdan oldukça etkilendiklerini ama çaresizlikten ellerinden bir şey gelmediğini söyledi.

Özgür, "Cihan, bu sene okula başladı, okulla arası çok güzel. Öğretmenleri, arkadaşları tarafından çok seviliyor. Hafta sonları 'Okul ne zaman başlar? Öğretmenlerimi, arkadaşlarımı özledim' diyor. Okulda arkadaşları top oynadığında oyunun dışında kalıyor. 'Ben de koşmak, top oynamak istiyorum' diyor. Okulda koşu yarışması yapıldığı zaman 'ben falanca kişiyi geçmek istiyordum ama ayağım böyle olduğu için onu geçemedim' diyor. Yürüdüğünde topuk kısmına basamıyor ayakları şişiyor, genelde annesi onu taşımak zorunda kalıyor ve bu gittikçe daha zor bir hal almaya başlıyor." şeklinde konuştu.

"Ayağım iyileşsin diye her gün Allah'a dua ediyorum"

"Benim ayağım neden böyle? Allah beni çok sevdiği için mi bu şekilde yarattı? Ben de yaşıtım olan diğer çocuklar gibi oynamak ve koşmak istiyorum." diyen küçük Cihan, ayağı hemen iyileşsin diye her gün dua ettiğini söyledi.

"Ben de diğer çocuklar gibi oynamak, koşmak istiyorum"

Arkadaşlarıyla top oynamayı çok istediğini dile getiren Özgür, "Sadece arkadaşlarımı izliyorum, ben onlarla oymak istiyorum. Ben de arkadaşlarım gibi koşmak, hızlı yürümek istiyorum, neden benim ayağım bu şekilde? Diğer ayağım gibi olmasını istiyorum. Ayağımın çok çabuk düzelmesi için, 'Allah'ım ayağım çok çabuk iyileşsin… ben de top oynayabileyim, arkadaşlarım gibi koşabileyim, hızlı yürüyebileyim.' diye dua ediyorum. Ben de onlar gibi oynamak istiyorum, bu nedenle çok üzülüyorum." diye konuştu. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Vanda göçmen kaçakçılığı yapan 4 kişi tutuklandıÖnceki Haber

Vanda göçmen kaçakçılığı yapan 4 kişi tu...

Gençlik ve Spor Bakanı, ekim ayı burs ve kredi ödemelerinin başladığını açıkladıSonraki Haber

Gençlik ve Spor Bakanı, ekim ayı burs ve...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar