YSK 17 partinin seçime girebileceğine karar verdi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
YSK 17 partinin seçime girebileceğine karar verdi
Abone ol
YSK seçime girme yeterliliğine 17 partinin sahip olduğuna karar verdi. Genç Parti ile MYP'nin eklenmesiyle bu yıl ocak ayı itibarıyla seçime girebilecek parti sayısı 17'ye yükseldi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 17 partinin seçime girme yeterliliğine sahip olduğuna karar verdi. Geçen yıl 15 olarak açıklanan parti sayısı bu yıl Genç Parti ile Muhafazarak Yükseliş Partisi'nin (MYP) eklenmesiyle  17'ye yükseldi.

YSK kararına göre seçime girme yeterliliğine sahip partiler şunları: İYİ Parti, AK Parti, Anavatan Partisi, BTP, BBP, CHP, DP, DSP, Genç Parti, HDP, Hürdava Partisi, MHP, MYP, Saadet Partisi, TKP, Vatan Partisi ve Yeniden Refah Partisi. 

AK Partiden ayrılan Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu Gelecek Partisi'nin mayıs ayında, DEVA Partisi'nin ise haziran ayında yeterliliğe sahip olması bekleniyor.

Siyasi Partiler Yasası'nın 36. maddesine göre, bir siyasi partinin seçime katılabilmesi için, "İllerin en az yarısında (41 il) seçim gününden en az 6 ay önce teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya TBMM'de grubunun (en az 20 milletvekili) bulunması" gerekiyor.GazeteDUVAR

Anahtar Kelimeler:
EKPSS yerleştirme sonuçları açıklandıÖnceki Haber

EKPSS yerleştirme sonuçları açıklandı

Türkiye'de son 24 saatte 7 bin 103 kişinin Covid-19 testi testi pozitif çıktıSonraki Haber

Türkiye'de son 24 saatte 7 bin 103 kişin...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar