ücretli reklam

Yeniden Refah Partisinden AYM çıkışı: Gereği yapılsın!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Yeniden Refah Partisinden AYM çıkışı: Gereği yapılsın!
Abone ol
Yeniden Refah Partisi tarafından yapılan açıklamada, "Anayasa'yı korumakla görevli bir kurumun üyesinin Anayasa'yı askıya almak manasına gelen 'darbe iması'nda bulunması asla kabul edilemez." denildi.

Yeniden Refah Partisi, kamuoyunda büyük tepki çeken Anayasa Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım'ın "darbe iması" içeren "Işıklar yanıyor" paylaşımına yönelik açıklamada bulundu.

'Darbe iması kesinlikle kabul edilemez'

Kurumun ağırlığına ve ciddiyetine gölge düştüğü ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin Anayasa Mahkemesinin (AYM) milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında hak ihlali kararı vermesi sonrası AYM Üyesi Engin Yıldırım'ın sosyal medya hesabından AYM binasının fotoğrafını paylaşarak 'Işıklar yanıyor' ifadelerini kullanması, Anayasa Mahkemesi kurumunun ağırlığına ve ciddiyetine önemli ölçüde gölge düşürmüştür. Amacını aşan cümleler olmaktan çok, millet iradesini hiçe saymaya yönelik beklentileri ima etme olasılığı yüksek olan bu söylemleri, kesinlikle kabul edilemez ifadeler olarak değerlendiriyoruz. Yeniden Refah Partisi olarak biz devletimizin tüzel kişiliğine, Anayasal ve demokratik kurumlarına, millet iradesine zarar verecek her türlü eylem, söylem ve imaların kesinlikle karşısında olduğumuzu ve her daim karşısında olacağımızı ifade etmek isteriz. Her ne kadar AYM açıklamasında, 'Anayasa Mahkemesinin herhangi bir üyesinin şahsi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar Anayasa Mahkemesi'nin kurumsal görüşünü yansıtmaz. Anayasa Mahkemesi 15 Temmuz 2016 gecesi yaptığı basın açıklamasında ifade ettiği gibi anayasal düzene karşı her türlü demokrasi dışı girişimi reddetmekte ve demokratik hukuk devletinin yanında durmaktadır.' denilmiş olsa da Anayasa'yı korumakla görevli bir kurumun üyesinin Anayasa'yı askıya almak manasına gelen 'darbe iması'nda bulunması asla kabul edilemez. Anayasa Mahkememizi, üzerine düşmüş olan zannın ortadan kalkması ve güvenin yeniden tesis edilmesi bakımından, bundan böyle bu tür hukuk ve demokrasi dışı gelişmelere karşı önlem almaya ve talihsiz açıklamanın sahibi olan üye hakkında hukuki olarak gereğinin yapılmasını bekliyoruz. Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz." (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Filistin BM temsilcisi: Siyonist işgal rejimi ilhak için Covid-19 salgınını kullanıyorÖnceki Haber

Filistin BM temsilcisi: Siyonist işgal r...

Emniyet Genel Müdürlüğünden Cumhuriyet gazetesine Sınav tepkisiSonraki Haber

Emniyet Genel Müdürlüğünden Cumhuriyet g...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar