Yeniden Refah Partisi Batman İl Başkanı Yamaçtan DEDAŞ'a sert tepki

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Yeniden Refah Partisi Batman İl Başkanı Yamaçtan DEDAŞ'a sert tepki
Abone ol
Yeniden Refah Partisi Batman İl Başkanı Ziya Ülhak Yamaç yaptığı yazılı açıklamada, DEDAŞ’ın bir zulüm müessesine dönüştüğünü belirtti.

Devletlerin önce müesseseleri halka faydalı olsun diye yasal olarak var ettiğini ifade eden Yamaç, “Sonrasında bu müesseseleri yöneten kişiler değiştikçe kurumun vatandaşa karşı davranışı da değişir. Devletin var ettiği ve korumaya aldığı bu tip kurumlar kontrol edilmediği ve iyi denetlenmediği taktirde, vatandaşı ezen ve haklarını hiçe sayan bir mekanizmaya dönüşmüş olur. Günümüz dünyasında Enerji ihtiyacı, ekmek ve su gibi temel bir ihtiyaçtır. Enerji temel bir insan hakkıdır. Enerjisiz bir hayat zor ve çekilmezdir.” dedi.

İyi hesaplanmadan enerji şirketleri lehine çıkarılmış yasaların sosyal huzursuzluğa sebep olduğunu vurgulayan Yamaç şöyle devam etti:

“Temel bir ihtiyaç ve stratejik olan bir fayda, özel sektörlere devr edilemez. Mevcut iktidar ve bileşenleri bu tür özelleştirmelerle bu hataları gerçekleştirmiştir. Adalet gözetilmeden üretilen yasalarla var edilip halkın arasına salınmış bu kurumsal işletmelere karşı örgütlü hareket etmek bir ihtiyaç haline gelmiştir. Hata da olsa iktidarın özel sektöre bu stratejik kurumların devrini sineye çektik fakat bu kurumların halka davranışları kendilerini yasama, yargı ve yürütme yerine koymalarını anlayamadık ve anlamakta zorluk çekiyoruz. İktidar partisinin ne kadar büyük hatalar yaptığını, yarattığı şirketlerin binlerce ipe sapa gelmez uygulamalarından daha iyi anlıyoruz.”

“İnsanların temel haklarını ihlal eden uygulamalar anayasaya aykırıdır”

Şikâyet edilen ve şikâyetinin anında çözülebileceği hiçbir mekanizmanın olmadığını dile getiren Yamaç, “Enerji temel bir ihtiyaç olduğu için vatandaş enerjisi kesilmişse onu açtırmak için hangi ceza önüne konulursa o cezayı ödemek zorunda kalıyor. Ve sonrasında dava açmadaki zorluklar ve maddi, manevi külfetten dolayı yüzde 100 haklı olsa bile dava açmayı uzun süren yargılamalarla yıpranmayı göze alamadığı için mağdurlar dava açmaktan vaz geçiyor. Fakat haksızlığa uğradığını yüzde 100 biliyor. İktidarın özelleştirilen kurumlara verdiği bu ipe sapa gelmez özgürlük biçimi vatandaşa, işletmelere ve ülkeye zarar veriyor. Sınırsız özgürlük, birey için olmadığı gibi kurumlar için de yoktur. İnsanların temel haklarını ihlal eden uygulamalar ve dayandığı yönetmelikler anayasaya aykırıdır.” ifadelerini kullandı.

“Yasaların arkasına saklanarak zulüm yapan kurumları suç duyurusunda bulunmaya davet ediyoruz”

Hiçbir tebligat yapılmadan yasal boşluklardan yararlanarak vatandaşın 3 ile 7 gün arasında enerjisinin kesilmesinin katmerli bir zulüm çeşidi olduğuna işaret eden Yamaç son olarak şunları söyledi:

“Enerjisi kesilen ev veya iş yerinde kimse var mı, yok mu? Oksijen makinasına bağlı insan var mı, yok mu? İş yerlerinde bozulabilir ürünler var mı, yok mu? Hiç bir hesap, kitap yapılmadan enerjinin kesilmesi suçtur ve zulümdür. Bu tür uygulamalardan dolayı mağdur olan Batman halkını, başta bu tür enerji şirketleri olmak üzere yasal boşluklardan beslenen ve yasaların arkasına saklanarak zulüm yapan kurumları perşembe günü suç duyurusunda bulunmaya davet ediyoruz.”(İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan partisinin Mardin kongresine katıldıÖnceki Haber

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan parti...

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan görme engellilere 2 güzel haberSonraki Haber

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan görme eng...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar