Köpek Sahiplendirme

Yeniden Refah Partisi: ABDnin Osman Kavala çıkışı sinsi bir planın tezahürüdür

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Yeniden Refah Partisi: ABDnin Osman Kavala çıkışı sinsi bir planın tezahürüdür
Abone ol
Yeniden Refah Partisi, ABD'nin Türkiye'de yaklaşık 3 yıldır tutuklu bulunan Osman Kavala'nın serbest bırakılması çağrısına tepki gösterdi.

Yeniden Refah Partisi Genel Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada, "ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Cale Brown’ın, Papaz Brunson olayında yaşananları çağrıştıran baskıcı bir anlayış ve yaklaşımla, alışılmışın dışında kalan gözdağı niteliğindeki ‘emir kipi’ söylemle; 'Osman Kavala serbest bırakılmalıdır.'  açıklaması siyasi nezaket ve teamüllerle bağdaşmayan dayatmacı bir anlayışın tezahürüdür." denildi.

"ABD önce Guantanamo'nun hesabını versin!"

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

ABD’nin yeniden tehdit algılamaları ile kadrajına aldığı Osman Kavala’yı bir manivela olarak kullanarak yargılanmasına üstü örtük müdahil olmaya çalışması son derece vahim bir gelişmedir. ABD’nin ‘keskin kılıç’ politikası ile Türk Yargısına hukuk dersi vermeye kalkışması kesinlikle kabul edilebilir bir durum değildir. ABD, yakın geçmişindeki son derece kabarık sicili ile ortada iken, müdahaleci bir ruh yapısıyla ortaya çıkması anlaşılır cinsten olmasa gerek. Şöyle ki, yaklaşık yirmi yıldan beri hücrelerde tutulan ve mahkemeye çıkarılmayan Guantanamo körfezinde yer alan esir kampındaki tutukluların sistematik işkenceye tabi tutulmaları insan hakları ihlali olduğu halde bu konuda sessiz kalınması kabul edilebilir bir yaklaşım şekli değildir.

"ABD'nin açıklaması sinsi bir planın adımı"

"ABD Dışişleri Bakanlığı’nın; 'Bu hafta Türk hayırsever ve sivil toplum lideri Osman Kavala, hiçbir suçtan hüküm giymeksizin hapisteki 1000'inci gününü geçirdi. Birleşik Devler, uluslararası yükümlülük ve taahhütlere saygı duymanın önemini vurgulamaktadır. Türkiye'yi adalet ve hukukun üstünlüğü konusunda kendi taahhütlerine uymaya ve yargılandığı davada adil, şeffaf ve hızlı bir çözüme kavuşulması için gayret ederken Osman Kavala'yı serbest bırakmaya çağırıyoruz." şeklindeki yaklaşımının, Türkiye’nin bağımsız yargısına gölge düşürmeye yönelik sinsi bir planın adımı olarak nitelenen açıklamada, "Türkiye’nin ‘çadır devleti’ olmadığı konusunu sürekli dile getiren siyasi anlayışın bu konuyla ilgili daha duyarlı politik anlayış ortaya koyması son derece kaçınılmazdır." denildi. 

"Ortak tavır alınmalı"

Açıklamada, Yeniden Refah Partisi olarak, ABD tarafından Rahip Brunson metodunu çağrıştıran müdahaleci bir anlayışla ortaya konulmaya çalışılan bu baskıcı tutuma karşı ortak bir tavır alınmasının son derece kaçınılmaz olduğunun altı çizildi. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Bilim Kurulu bugün toplanıyorÖnceki Haber

Bilim Kurulu bugün toplanıyor

Tarihi eser operasyonunda 4 kişi yakalandıSonraki Haber

Tarihi eser operasyonunda 4 kişi yakalan...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar