Yeni nesil diş kaplamaları estetik kaygıları sona erdiriyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Yeni nesil diş kaplamaları estetik kaygıları sona erdiriyor
Abone ol
​Diş hekimi Hatice Zeybek, diş estetiği alanında yaygın olarak kullanılan yeni nesil diş kaplamaları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Zeybek, yeni tekniklerle uygulanan diş kaplamalarının estetik kaygıları sona erdirdiğini söyledi.
ücretli

Diş hekimi Hatice Zeybek, diş kaplamaları prosedürlerinde merak edilenler hakkında bilgi verdi. Diş kaplamalarının hasarlı bir dişi eski haline getirmek için dental bir uygulama olduğunu belirten Zeybek, “Diş kaplamalarının amacı dişi güzelleştirmek, sağlamlaştırmak ve korumaktır.” dedi.

Yeterince diş estetiğinin olmaması durumunda büyük bir dolguyu restore etmek için, zayıf dişlerin kırılmasını önlemek için ya da şekli bozuk veya renklenmiş dişleri kaplamak için kuron kaplamalar kullanıldığını ifade eden Zeybek, diş hekiminin gerekli değerlendirmesinin ardından kaplama malzemesine karar verildiğini anlattı.

Zeybek, şöyle devam etti:

Diş kaplaması olarak altın, değersiz alaşımlar, porselen (seramik), akrilik, kompozit veya tüm bunların kombinasyonu kullanılabilir. Dişleri kesilmiş kişilere metal desteksiz porselen kuronlar uygulanabilir. Zirkonyumun üzerine porselen konularak yapılan kuron kaplama ve köprüler, ‘Ceramic” ve ‘Zirkonyum” kelimelerinden türetilen ‘Cercon’ olarak adlandırılır.

“Laminate veneer, doğal estetik özelliklere sahiptir”

Metal desteksiz porselen kuronların son yıllarda çok tercih edildiğini ifade eden Zeybek, şu bilgileri verdi:

Doğal dişler ışığı geçirir. Bu sebeple dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Metal desteksiz porselen kuronların ışık geçirme özelliği vardır. Bu nedenle doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir. Metal destekli porselenler disko, fotoğraf makinesi flaşı gibi bazı ışıklarda ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verir. Full porselenler ise doğal diş gibi her türlü ışığı geçirir. Bu sebeple özellikle ön dişlerde full porselenler tercih edilir.

“Laminey” ya da “yaprak porselen” kaplamaların, görünüşünüzü olumsuz etkileyen diş bozukluklarında uygulanabilen kozmetik bir çözüm olduğunu ifade eden Zeybek, “Laminat yaprak kaplamayı, özellikle ön dişlerde estetik sorunları olan kişilere tavsiye ediyoruz. Porselenden hazırlanan bir tabaka, dişlerin ön yüzlerine yapıştırılıyor. Dişlere doğal bir güzellik sunuyor. Laminatlar iyi bir ağız bakımı ile yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilir. Laminate veneer ile dişler, doğal yapısı bozulmadan istenen estetik özelliklere sahip olabilir. Uygulamada diş üzerinde değişiklik yapılmaz.”

Diş hekimi Hatice Zeybek, yeni nesil diş kaplamalarının estetik kaygıları sona erdirdiğine dikkati çekerek, laminate veneer başta olmak üzere diş kaplamaları restorasyonlarının pahalı prosedürler olduğunu vurguladı. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Siirtte eller yağmur duası için semaya kalktıÖnceki Haber

Siirtte eller yağmur duası için semaya k...

Aile yapısını korumaya yönelik proje hayata geçiriliyorSonraki Haber

Aile yapısını korumaya yönelik proje hay...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar