Yeni düzenleme: Tatillerde ve cuma günleri elektrik kesilmeyecek

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Yeni düzenleme: Tatillerde ve cuma günleri elektrik kesilmeyecek
Abone ol
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'hdan yeni düzenleme: 65 yaş üstü, engelli, şehit yakınları ve gazilerin elektriklerinin borç yüzünden kesilmesi zorlaştırıldı. Borcu olanların elektrikleri tatillerde ve cuma günleri kesilemeyecek.
ücretli

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği'nde değişiklik yaptı. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle pandemi döneminde yurttaşların yaşadığı bazı zorluklara kolaylıklar getirildi. 

İşte yönetmelikteki bazı önemli maddeler:  

65 yaş üstü, yüzde 40'ın üzerinde engelli, Şehit Aileleri ve Muharip/Malul Gazi olanların elektriği, tek bir kullanım yerine ait faturaların aralıksız olarak yıl içerisinde en az üç dönem boyunca zamanında ödenmemesi halinde kesilebilir. 

Elektriğin kesilmesi için tüketicinin kesme yapılacağı hakkında görevli tedarik şirketi tarafından bilgilendirildiğinin ispatı da aranacak. 

Borcun ödenmesine ilişkin taksitlendirme talep edilmesi halinde taksitlendirme tedarikçiler tarafından yapılır. Taksitlendirme süresi azami dört aydır.

Tüm tüketiciler için, zamanında ödenmeyen borçlar kapsamında uygulanan kesme işlemi; Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe günleri 08:00-15:00 saatleri arasında yapılır. 

Resmî, dini bayram günleri, genel tatil günleri ile bunların bir önceki günlerinde kesme işlemi yapılmaz

GÜVENCE BEDELİ 2 TAKSİT 

Tüketicinin talebi halinde, güvence bedeli mesken tüketici grubunda bulunan tüketiciler için faturaya yansıtılmak üzere iki eşit taksitte, diğer tüketici grupları için ilk taksit peşin ikinci taksit faturaya yansıtılmak üzere tahsil edilir.

İTİRAZ SÜRESİ 12 AYA ÇIKTI

EPDK, aynı gün Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği'nde de değişiklik yaptı. Geriye dönük itiraz süresini 12 aya çıkaran düzenlemede şöyle denildi:

“Fatura tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içinde yazılı olarak yapılmayan ve başvuru tarihi itibarıyla en fazla 12 ay önceki fatura dönemine ait itiraz başvuruları, itiraz başvurusunu takip eden 3 ay içerisinde Piyasa İşletmecisi tarafından değerlendirilerek sonuçlandırılması veya Piyasa İşletmecisi tarafından diğer hataların tespit edilmesi durumunda, gerekli düzeltme işlemi gerçekleştirilir.”GazeteDUVAR

Anahtar Kelimeler:
Türkiye'de Covid-19'dan 80 kişi daha öldü, 7 bin 857 yeni vaka tespit edildiÖnceki Haber

Türkiye'de Covid-19'dan 80 kişi daha öld...

'H5N8' virüsü ilk kez insanlara bulaştı: Rusya'da 7 kişi kuş gribine yakalandıSonraki Haber

'H5N8' virüsü ilk kez insanlara bulaştı:...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar