ücretli reklam

WHO, Avrupada Covid-19dan ölüm oranlarının 5 kat artabileceğini açıkladı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
WHO, Avrupada Covid-19dan ölüm oranlarının 5 kat artabileceğini açıkladı
Abone ol
​Dünya Sağlık Örgütü (WHO)Avrupa Direktörü Hans Kluge, video konferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında, "Avrupa'daki durumun büyük endişe uyandırdığını" vurguladı.

Avrupa'da salgının başlangıcından bu yana haftalık en yüksek vaka sayısının (700 bin) kaydedildiğini belirten Kluge, toplam vaka sayısının 10 gün zarfında 6 milyondan 7 milyona çıktığını ve Avrupa kıtasında günlük ölüm rakamlarında bin sınırının aşıldığını belirtti.

Covid-19'un ölüm nedenleri arasında 5'inci sıraya yükseldiğini aktaran Kluge, "Kısıtlayıcı tedbirlerin hızlandırılmasının tam zamanı" dedi.

"Karantina en son çare"

Tam karantinaya karşı çıkan Kluge, salgına karşı önlemlerin gevşetilmesi durumunda ölüm oranlarının 4-5 kat artabileceği uyarısında bulunarak şöyle devam etti:

Hiçbir zaman çok geç değildir ancak kesinlikle endişeliyiz. Kısıtlayıcı tedbirlerin hızlandırılmasının tam zamanı. Ama, tam karantina en son çare. Neyin yapılabileceğini ve yapılması gerektiğini mart ayından çok daha iyi biliyoruz.

"Maske takılmasıyla ölümler engellenebilir"

Hijyenik tedbirlere uyulması gerektiğini söyleyen Kluge, maske takma oranının yüzde 60 olduğunu belirtti.

Kluge, "Avrupa'da maske takma oranının yüzde 95'e çıkması ve kamusal ve özel alanlardaki kalabalık toplanmaların önlenmesi durumunda şubat ayına kadar Avrupa'daki 53 ülkede 281 bin kişinin virüsten ölmesinin önüne geçilebileceğine" dile getirdi. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Azerbaycanda artan Covid-19 vakaları nedeniyle yeni tedbirler alındıÖnceki Haber

Azerbaycanda artan Covid-19 vakaları ned...

Libya ile mutabakat zaptı yürürlüğe girdiSonraki Haber

Libya ile mutabakat zaptı yürürlüğe gird...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar