VEDAŞ faturası az geliyor iddiasıyla esnafa 18 bin TL kaçak bedeli kesti

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
VEDAŞ faturası az geliyor iddiasıyla esnafa 18 bin TL kaçak bedeli kesti
Abone ol
İnternet kahvesi işleten esnaflardan Sedat İpek, iş değişikliği nedeniyle iş yerini tamirata koyduğundan dolayı faturasının az gelmesini gerekçe gösteren VEDAŞ'ın kendisine 18 bin TL kaçak bedeli kestiği iddiasında bulundu.

Vangölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (VEDAŞ) Bitlis İl Müdürlüğü tarafından mağdur edildiğini dile getiren esnaflardan Sedat İpek, kendilerine kullanmadığı halde kaçak elektrik bedeli kesildiğini ileri sürdü.

Pandemi nedeniyle mart ayından bu yana iş yerinin kapalı olduğunu belirten İpek, 15 Ocak tarihinde iş değişikliği nedeniyle kiraladığı iş yerini tamiratta koyduğunu, bu süreçte elektrik tüketiminin azalması nedeniyle faturanın düşük geldiğini, VEDAŞ'ın faturanın düşük gelmesini kaçak kullanım için gerekçe gösterdiğini söyledi.

18 bin 360 TL kaçak bedeli kesilerek mağdur edildiğini, her ay gelen faturasını düzenli bir şekilde yatırdığını dile getiren İpek, VEDAŞ'ın halkı mağdur etmeye son vermesi gerektiğini belirtti.

İpek, "Kasım 2018'de iş yerini devraldığımdan bu yana internet kafe olarak çalıştırıyordum. İş değişikliği nedeniyle 15 Ocak 2020'de tamiratta koydum. Mart ayında kahvemi faaliyette koyacağım vakit pandemi nedeniyle yasaklar başladı. Temmuz ayında faaliyette koyunca VEDAŞ ekipleri elektrik faturasını kesmeye geldiler. Bana sayacın arızalı olduğuna dair tutanak tuttular. 4-5 gün sonra arıza ekipleri saati değiştirmeye geldi. Eski saati söküp, yenisini taktılar. Bu işlem normalde 10 dakika sürmesi gerekirken, yarım saat sürdü. Bana 'Biz bunu yapamıyoruz, bir elektrikçi getir yapsın.' dediler. Bende onlara yapamıyorsanız niye saatte müdahale ediyorsunuz diye sitem ettim. Saati toparlayıp gittikten 15 gün sonra VEDAŞ'tan beni aradılar. 'Bir adet kaçak bedeli 18 bin 360 TL faturanız var.' dediler." ifadesini kullandı.

"6-7 ay kapalı olan iş yerime keyfi kaçak kullanım bedeli kesildi"

6-7 ay kapalı olan iş yerine keyfi kaçak kullanım bedeli kesildiğini ileri süren İpek, şunları söyledi:

"VEDAŞ'a gittim ama beni dinleyen olmadı. Bana 'Kaçak kullanarak kul hakkı yemişin.' diyorlar. Hiçbir şekilde muhatap almıyorlar. 'Sıva altı kaçak kullanım' diyorlar ama hiç kırılan yer yok. 'Yeni hat' diyorlar ama hatların tamamı eskidir. Kendilerince saattin içinde görüntü alıyorlar ve ben de görüntü aldım. Şayet ben kaçak kullanmak isteseydim VEDAŞ personeli sayaç arızalıdır deyip gittikten sonra ben elektrikçi getirip düzeltmez miydim? Pandemi yasağı öncesi faturalarım 180-200 TL arası geliyordu ve düzenli ödüyordum. İş yeri değişikliği nedeniyle yaklaşık 2 ay dükkân tamirattaydı ve fatura 60 TL civarında geliyordu. VEDAŞ bana 'Faturan az geldiği için kaçak kullanıyorsun.' diyor.  Soruyorum, tamiratta olan iş yerinin neresinde elektrik kullanacaksınız? Kaçak kullanmadığım halde bana işlem yapıldı. İtiraz başvurusunu yaptım kabul etmediler. Sonuna kadar hakkımı hukuki olarak savunacağım. Şu an mağdurum." (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Barış Pınarı Bölgesinde 100 ton tohumluk dağıtıldıÖnceki Haber

Barış Pınarı Bölgesinde 100 ton tohumluk...

Van Pandemi Çağrı Merkezine ayda 20 bin 695 çağrıSonraki Haber

Van Pandemi Çağrı Merkezine ayda 20 bin...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar