Köpek Sahiplendirme

VBB: Tabelalardan Kürtçe isimlerin kaldırılması söz konusu değil

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
VBB: Tabelalardan Kürtçe isimlerin kaldırılması söz konusu değil
Abone ol
Van Büyükşehir Belediyesi, kırsal mahallerin Türkçe ve Kürtçe tanıtım tabelalarını yenilediğini açıkladı.

Van’da kış aylarında karla mücadele çalışmalarında zarar gören ve eskiyen mahalle yön tabelaları yenileniyor. Mahalle yollarının tanıtılması ve güvenli bir şekilde kullanılması için bahar aylarından bu yana çalışmalarını sürdüren Ulaşım Dairesi Başkanlığı, mahalle yollarında kar direği ve mevzuata uygun olmayan mahalle isim tabelaları yenileme çalışmalarını devam ettiriyor.

2020 yılı çalışma programı kapsamında 13 ilçenin mahalle yollarına yaklaşık 13 bin kar direği dikildi. Yol güvenliğini sağlayan kar direklerinin yanı sıra 2 etaptan oluşan çalışmalarla kırsal mahallelerin girişlerine isim ve yol bilgilerini içeren tabelaların da kurulumu sürüyor. Tanıtım tabelalarında eskilerinde olduğu gibi yörenin Kürtçe ismine de yer veriliyor. Tabelalar Karayolları Genel Müdürlüğü’nün mevzuatına uygun bir şekilde yapılıyor.

Ulaşımdan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Ali Özvan çalışmaların yaklaşık bir yıldır devam ettiğini söyledi.

Yön levhalarının, sürücülerin gece ve gündüz rahatlıkla görebileceği şekilde reflektif malzemelerden yapıldığını söyleyen Özvan, “Kırsalda bulunan mahallelerimizin yollarında yapılan iyileştirmelerin yanı sıra yön ve kar direği çalışmalarının da mart ayından bu yana sürdürüyoruz. Çalışmalarda yaklaşık 17 bin kar direği dikeceğiz. Bunun yanı sıra Kürtçe içeriğe sahip tanıtım tabelalarının da kurulumu sürüyor. Bazı yayın organlarında Kürtçe tabelaların söküldüğü yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı lokal olarak mevzu olan yerde hata sonucu bir görüntü ortaya çıkmıştır. Aslında mart ayından bu yana tanıtım tabelaları yan yana Türkçe ve Kürtçe içeriklidir. Kürtçenin tabelalardan kaldırılması söz konusu değildir. Tabela değişim çalışmalarımızı ay sonuna kadar tamamlayacağız.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Bitliste yılın ahisi, kalfa ve çırağına ödülleri verildiÖnceki Haber

Bitliste yılın ahisi, kalfa ve çırağına...

Malatyada yaşlılara teknoloji eğitimi verildiSonraki Haber

Malatyada yaşlılara teknoloji eğitimi ve...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar