ücretli reklam

Vanda metruk yapı ve ahır yıkımları devam ediyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Vanda metruk yapı ve ahır yıkımları devam ediyor
Abone ol
İpekyolu Belediyesi, ilçede tehlike oluşturan, çevreye ve doğaya zarar veren ve görüntü kirliliğine neden olan ahır ve metruk yapıların yıkımını sürdürüyor.

Özellikle Van Gölü kıyısına yakın yerleşim yerlerindeki ahırlar, gölü, Van Kalesi mesire alanını ve eski Van şehrini kirlettiği, çevreye kötü kokular yaydığı gerekçesiyle kentteki STK’lar, gazeteciler ve vatandaşlar tarafından geçmiş zamanda birçok kez eleştirilmişti. Vatandaşlar da ilgili kurumlara bu ahırların yıktırılması, şehir dışına taşınması için dilekçeler vermişti.

İpekyolu Belediyesi de 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 246’ıncı Maddesi ve belediye meclisi tarafından alınan karara istinaden ahır yıkımlarını gerçekleştirmeye başladı. Belediye ekipleri yine şehir estetiğini olumsuz etkileyen ilçede tehlike oluşturan ve görüntü kirliliğine neden olan metruk yapıların yıkımını da mart ayından itibaren sürdürüyor.

Belediye Yapı Kontrol, Çevre Koruma ve Zabıta Müdürlükleri ekiplerince gerekli çevre güvenlik önlemi alındıktan sonra, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan’ın vatandaşlarla, besicilerle yoğun ikna çalışmaları sonrası ilk ahır yıkım 14 Haziran’da gerçekleştirilmişti.

Daha sonra besicilerden gelen talep üzerine araya Kurban Bayramı’nın da girmesiyle 10 Ağustos’a kadar yıkım işlemlerine ara verilmişti. O tarihten bu yana belediye tarafından ilçeye bağlı Buzhane ve Yalı mahallesinde 107’inci ahırın yıkımı gerçekleştirildi.

Belediye ekipleri ahır yıkımlarının yanı sıra kent estetiğine yakışmayan, farklı amaçlarla kullanılan, çökme tehlikesi bulunan metruk yapı yıkımını da büyük bir kararlıkla sürdürüyor. İpekyolu Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri Valilik, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nden gelen talepler üzerine ilçenin birçok yerinde metruk halde bulunan yapıların yıkımını gerçekleştiriyor. Ekipler tarafından mart ayından itibaren 259’uncu metruk yapının yıkımı gerçekleştirildi.

İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan da ilçe merkezindeki ahırların ve metruk yapıların yıkımının kent estetiği, çevre ve sağlık açısından elzem olduğunu belirterek, “Bu yıkımları kanunlara ve belli bir programa göre gerçekleştiriyoruz. Yıkımları yapmadan önce gerek mülk sahiplerine gerekse besicilere gerekli süreleri tanıdık. Vatandaşlarımızın, besicilerimizin çoğu duyarlı davranıyor. Kentimizin güzelleşmesi için elimizden geleni yapacağız. Van Gölü’ne, yeşile, çevreye ve ilçemize sahip çıkmak, bu ilçeyi her yönüyle yaşanılabilir bir hale getirmek hepimizin görevidir.” dedi. (İLKHA) 

Anahtar Kelimeler:
Adıyamanda Covid-19un artış nedeni dikkatsizlikÖnceki Haber

Adıyamanda Covid-19un artış nedeni dikka...

Şırnakta 5 PKKli teslim olduSonraki Haber

Şırnakta 5 PKKli teslim oldu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar