Vanda meme kanseri farkındalık semineri düzenlendi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Vanda meme kanseri farkındalık semineri düzenlendi
Abone ol
İpekyolu Belediyesi tarafından Meme Kanseri Farkındalık Semineri düzenlendi. Seminerde konuşan Dr. Öğretim Üyesi Osman Toktaş, “Meme kanseri ve diğer kanserler kartopu gibidir, siz geç kaldıkça kanser büyüyor maalesef.” dedi.

Belediyeye bağlı Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından bir otelde organize edilen Meme Kanseri Farkındalık Seminerine Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dr. Öğretim Üyesi Osman Toktaş, İpekyolu İlçe Sağlık Müdürü Semra Gümüş ve Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) personeli katıldı.

Seminere belediyenin kadın çalışanları ile ilçede ikamet eden kadınlar yoğun ilgi gösterirken, seminerin yapıldığı toplantı salonuna da pembe fiyonklar ve meme kanserinde erken teşhisin öneminin anlatıldığı afişler asıldı.

Coronavirus (Covid-19) pandemisi kapsamında önlemlere uyularak düzenlenen seminerde davetlilere ayrıca pembe maske dağıtıldı.

“Erken tanı ve erken teşhis çok önemlidir”

Kadında meme kanseri ve erken tanısı ile ilgili bilgiler veren, Dr. Öğretim Üyesi Osman Toktaş, “Yurt dışında ve batı illerinden buna benzer birçok toplantı yapılıyor. Biz sanki bu konuda biraz geride kalıyoruz.  Bunu değiştirmemiz ve daha çok bilinçlenmemiz lazım. Bu toplantılar, bu sunumlar bence çok önemlidir. Kanser vücuttaki bir hücrenin kontrolsüz çoğalmasıdır. Meme taramasının, meme kanserine bağlı ölüm oranını yüzde 25-30 oranında azalttığı saptanmış. Ölüm oranının azalmasında bu kanser hakkındaki farkındalığın artması ve dolayısıyla erken tanı ile erken evrede teşhis konması çok önemlidir. Meme dokusu 3 kısımdan oluşuyor. Süt salgılayan kısım, onu destekleyen yağ dokusu ve meme cildi. Bu 3 komponentten oluşuyor. Meme kanserlerinin yüzde 85'i memenin süt salgılayan kısımlarında gelişiyor. Meme kanserinde yaş arttıkça risk artıyor. 30 yaş üstü her 66 kadından birinde, 50-59 yaş arasında ise her 40 kadından birinde meme kanseri riski mevcut. Meme kanserinden korkmanıza gerek yor. Ama biz geç kalmaktan korkuyoruz. Meme kanseri ve diğer kanserler kartopu gibidir, siz geç kaldıkça kanser büyüyor maalesef. Çok güzel bir organizasyon olmuş. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Dünya geneli Coronavirus vaka sayısı 51 milyonu geçtiÖnceki Haber

Dünya geneli Coronavirus vaka sayısı 51...

Peruda Kongre Devlet Başkanı Martin Vizcarrayı görevinden azlettiSonraki Haber

Peruda Kongre Devlet Başkanı Martin Vizc...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar