Van Özalp Yeni Emek Barajında çalışmalar devam ediyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Van Özalp Yeni Emek Barajında çalışmalar devam ediyor
Abone ol
Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Van'a yaptığı yatırımlarla münbit topraklarını suya kavuşturmaya, içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.
ücretli

Van merkez ve ilçelerinde son dönemde yapılan sulama yatırımlarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığı belirtildi.

Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışı ve üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçilerin gelirinde doğrudan veya dolaylı artışa vesile oluyor. Bu durumun kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ettiği ve yaşam standardını yükselttiği için göçü önlediği belirtiliyor.

Van tarımı için yeni bir gölet

Özalp’ta yapımına başlanan "Yeni Emek Barajı"nda çalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, çalışmaları devam eden Van Özalp Yeni Emek Barajının tamamlanmasının ardından barajda depolanacak su ile 4 bin 140 dekar tarım arazisinin suya kavuşacağını ifade etti.

Gölet gövde ve dolusavak kazısı, kondüvi yapısı (Derivasyon Tüneli) beton imalatları ayrıca Regülatör-1, Regülatör-2, kaya ocağı, geçirimli ve geçirimsiz malzeme ocağı, gövde ulaşım yolu imalatlarının tamamlandığını ifade eden Genel Müdür Yıldız, “Gövde dolgu imalatı ve dolusavak imalatlarına devam edilecektir. Temelden yüksekliği 34 metre ve su depolama kapasitesi 1 milyon 219 bin metreküp olan Van Özalp Yeni Emek Barajının tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 1 milyon 800 bin TL katkı sağlanması hedefleniyor" dedi. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Elektrik dağıtım şirketlerinin temsil ve ağırlama giderleri halkın cebinden çıkacakÖnceki Haber

Elektrik dağıtım şirketlerinin temsil ve...

Doğal gaz şirketi Mardin Nur Mahallesi sakinlerinin talebine ilişkin açıklama yaptıSonraki Haber

Doğal gaz şirketi Mardin Nur Mahallesi s...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar