VAN ESOBdan esnafa kredi desteği çağrısı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
VAN ESOBdan esnafa kredi desteği çağrısı
Abone ol
Van Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanı İsa Berge, esnafa kredi desteği sağlanmasını istedi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınan kararlar doğrultusunda İçişleri Bakanlığı, yeni getirilen Coronavirus kısıtlamalarının 20 Kasım Cuma saat 20:00’dan itibaren uygulanacağını duyurdu. Esnafın kısıtlamalardan büyük zarar gördüğünü söyleyen Berge, “Hükümetin esnaf ve sanatkarımıza destek vermesini istiyoruz.” dedi.

“Esnafımıza faizsiz 50 bin TL kredi desteği sunulmalı”

Coronavirus süreci boyunca sunulan kredi desteklerinin önemli olduğunu belirten Berge, “Esnafımızın daha fazla desteğe ihtiyacı vardır. Özellikle Coronavirus'un Türkiye’ye geldiği günden beri işyeri kapalı olan esnafımız ayakta duramamaktadır. Kahvehane, kıraathane, kır bahçesi ve çay bahçeleri ile halı sahalar, nargile salonları, okul servisi esnafı, okul kantin işletmecileri çok zor durumdadır. Hükümet, tüm esnafımıza KOSGEB üzerinden acilen 50 bin TL faizsiz kredi desteği sunmalıdır. SGK, vergi ve tüm resmi borçlar alınmamalıdır ya da faiz işlenmemelidir. Vergi yapılandırmasının süresi uzatılmalıdır. Kış şartları da göz önüne alınmalıdır.” dedi.

“50 bin TL kredi kira sorununu çözer”

Berge, “İşyerleri kapalı olan ve aylardır biriken kira borcu esnafımızı çok zorlamaktadır. İşyeri sahipleri ile çok sayıda ihtilaf çıkmıştır. Kirasını ödeyemeyen esnaf ne yapacağını bilememektedir. Kira stopajları konusunda da destek sağlanmalıdır. Kapalı olan işyerlerine bile elektrik, su ve doğalgaz gibi faturalar gelmektedir. Personel maaşları ödenememektedir. Bu noktada hükümetin devreye girerek 50 bin TL’lik kredi ile esnafımızı kira borcundan kurtarmalıdır. İşyeri sahiplerinin de esnafımıza karşı daha duyarlı davranmasını rica ediyoruz. Hassasiyet gösteren işyeri sahiplerine de teşekkürlerimizi sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Getirilen yeni kısıtlamalar esnafımızı çok zorlayacak”

Coronavirus tedbirleri kapsamında getirilen kısıtlamaların esnafı zorlayacağını dile getiren Berge şunları söyledi:

“Kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokal ve çay bahçeleri ile halı sahalar, nargile salonları kapalı kalacak. AVM’ler, market, berber, kuaförler sadece saat 10:00 ila 20:00 arasında vatandaşlarımıza hizmet sunabilecek. Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme/içme yerleri 10:00 ila 20:00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel al hizmeti verecek şekilde açık olabilecek. Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20:00 den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebilecek. Şehirlerarası karayolları kenarında bulunan dinleme tesislerinde yer alan yeme/içme yerleri kısıtlamalardan istisna tutulacak. Sinema salonları 31 Aralık 2020 tarihine kadar kapalı olacak. Bu durum esnafımızı çok zorlayacaktır.” (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Ağrı ve Iğdırda uyuşturucu operasyonu: 4 tutuklamaÖnceki Haber

Ağrı ve Iğdırda uyuşturucu operasyonu: 4...

Siirt ve Şırnak'ta tarihi eser kaçakçılığı operasyonu: 11 gözaltıSonraki Haber

Siirt ve Şırnak'ta tarihi eser kaçakçılı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar