ücretli reklam

Van ESOB Başkanı Berge, esnafın borçlarına af ve 2021 için vergi muafiyeti istedi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Van ESOB Başkanı Berge, esnafın borçlarına af ve 2021 için vergi muafiyeti istedi
Abone ol
Van Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı İsa Berge, pandemiden kalan esnaf borçlarına af ve 2021 yılı için de bir yıllık muafiyet istedi.

Van Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (Van ESOB) Başkanı İsa Berge, kantin işletmecileri ile toplantı yaptı. Van ESOB’a yapılan ve Van Demirciler Tornacılar ve Tamirciler Odası Başkanı Kenan Akalın ve Van Bakkallar ve Manavlar Odası Başkanvekili Aydın Arslaner ile kantin işletmecilerinin katıldığı toplantıda konuşan Başkan Berge, esnaf ve sanatkarın pandemiden kalan borçlarına af, vergi, SGK ve BAĞKUR gibi tüm resmi borçlara da önümüzdeki 1 yıl boyunca muafiyet istedi.

Berge yaptığı konuşmasında, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, pandemi sürecinin başlamasından bu yana en büyük değer ve kıymeti esnaf ve sanatkarımıza vermiştir. Bu vesileyle esnaf ve sanatkarımıza göstermiş olduğu ilgi nedeniyle, Van Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğimiz adına Sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Başta kantin işletmecisi esnafımız olmak üzere Sayın Cumhurbaşkanımızdan tüm esnaf ve sanatkarlarımızın pandemi sürecinden kalan vergi, SGK ve BAĞKUR borçlarının alınmamasını ve af getirmesini talep ediyoruz.” dedi.

“Esnaf ve sanatkarımız kara kara düşünüyor”

Esnafın kalan borçlarının af edilmesi talebinde bulunan Berge, “Esnaf ve sanatkarımızın en önemli sorunlarından birisi de yaklaşan kredi ödemeleridir. Esnaf ve sanatkarımızın zorluk çekmemesi adına 25+25 bin başta olmak üzere Halkbank’tan ve kredi kefalet kooperatiflerinden alınan tüm kredi borçlarının Haziran 2021'e ertelenmesini talep ediyoruz. Esnaf ve sanatkarımıza özen gösteren Sayın Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin daha sonra da bu borçları af getirerek almamasını talep ediyoruz ya da esnaf ve sanatkarımıza 50 bin TL hibe desteği sunulmalı. Böylece esnaf ve sanatkarımız geçmişten kalan borçlarını kapatma şansı yakalar ve ayakta durmaya çalışır.” ifadelerini kullandı.

“7 aydır kapalı olan kantin işletmecileri zor durumda”

 Kantinci esnafının borçlarını ödeyemeyecek durumda olduğunu dile getiren Berge, şunları söyledi:

 “Kantin işletmecilerimiz yılda yaklaşık 160 gün çalışıp 365 gün geçinmeye çalışıyor ve bu durum da vergi, SGK, BAĞKUR, kira ve personel maaşı ödemeye çalışan esnafımızı kurtarmıyor. Böyle başka bir sektör yok. Pandemi nedeniyle 7 aydır kantinler kapalı ve esnafımız artık bitme noktasına geldi. Hem Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kooperatifinden hem de bireysel olarak kredi kullanan esnafımız birikmiş borçlarını ödeyemeyecek durumdadır. Yıllardır üzerine düşen tüm resmi borçları ödeyerek devletinin ve milletinin yanında olan esnafımız, bu süreçte devletimizden katkı bekliyor. Eğer okullar tam olarak açılırsa, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve sayın milli eğitim bakanımızdan tamamıyla piyasaya borçlanan ve çok mağdur olan kantin işletmecilerimizden bir yıl boyunca kira alınmamasını rica ediyoruz. Ayrıca esnaf ve sanatkarımızdan da vergi, SGK ve BAĞKUR başta olmak üzere tüm resmi alacaklar, 2021 yılı boyunca en az bir yıl alınmamalıdır. Hazine ve Maliye Bakanlığımızdan ricada bulunuyoruz. Sektörel bazda çalışmalar yaparak esnaf ve sanatkarlarımızın mağduriyetleri tespit edilsin. Çalışma sonunda kantin işletmecilerinin en fazla mağdur olan esnaflarımızın başında geldiği görülecektir. Mağduriyetlerin giderilmesini talep ediyoruz.” 

 “Esnaf ve sanatkarımız her zaman sosyal yardımlaşma ve dayanışma örneğini göstermiştir”

Berge, “Ahilik kültüründen gelen esnaf ve sanatkarımız her zaman sosyal yardımlaşma ve dayanışma örneğini göstermiştir. Her zaman devletinin ve bayrağının yanında olan esnaf ve sanatkarımız, devletimizin ve ülkemizin kriterlerine uyarak çalışıyor.” şeklinde konuştu. 

“Okullar aşama aşama açılıyor”

Berge, “Devletimiz aşama aşama okulları açıyor, bu da Coronavirus vaka sayısı artmazsa önümüzdeki dönemlerde okulların tamamen açılacağı anlamına geliyor. İnşallah bir artış olmaz da yüz yüze eğitim tam olarak başlar. Kantin işletmecilerimiz eğitimin önemli bir parçası olduğunun farkındadır.” dedi. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Rusyada son 24 saatte 13 binden fazla Covid-19 vakası tespit edildiÖnceki Haber

Rusyada son 24 saatte 13 binden fazla Co...

İstanbul valiliğinden yüz yüze eğitim açıklamasıSonraki Haber

İstanbul valiliğinden yüz yüze eğitim aç...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar