ücretli reklam

Vali Baruş, Kuluncak ilçesinde Muhtar, STK ve kanaat önderleri ile toplantı düzenledi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Vali Baruş, Kuluncak ilçesinde Muhtar, STK ve kanaat önderleri ile toplantı düzenledi
Abone ol
Malatya Valisi Aydın Baruş, Kuluncak ilçesindeki sorunlar, yatırım, eğitim, sağlık ve asayiş gibi konular ile ilgili muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Kuluncak ilçesi Belediye Sosyal Tesislerinde, başta genel güvenlik ve asayiş konuları olmak üzere ilçedeki yatırım çalışmaları, içme suyu ve kanalizasyon, yol, elektrik, meralar, ağaçlandırma ile eğitim ve sağlık konularındaki ihtiyaç ve sorunlar ele alındı.

Vali Aydın Baruş, burada yaptığı konuşmada, “Kuluncak ilçemiz merkeze uzak kaldı diye devletin yapmış olduğu yatırımlardan, yapılacak çalışmalardan da uzak kaldığı anlamına gelmez. Sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Pandemi süreci bizim çalışma düzenimizi etkiledi. Almış olduğumuz bilgiler neticesinde görüyoruz ki Kuluncak, salgın sürecinde önemli bir mesafe kat etmiş. Bunda kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan arkadaşlarımızın, Vefa Sosyal Destek Grubu arkadaşlarımızın ve denetimde görevli arkadaşlarımızın büyük emekleri var. Tüm bu çalışmalar kamu görevlisi arkadaşların kendi görevlerine ek olarak yürüttüğü çalışmalar. Onların bu fedakârlığı takdire şayandır. Kaymakamımızın bu ekiplerde çalışan arkadaşlarımıza Başarı Belgesi vererek motive edeceğine inanıyorum." dedi.

Salgını kontrol etmenin zor olmadığını söyleyen Baruş, "İnsanlar bir araya gelirken maske takıyorlarsa aralarında yeterli mesafe varsa bu hastalık bulaşmıyor. Ailelerimizde hasta varsa ayrı odada izole olmasını sağlamalıyız. Bu arada maskeli olmamız gerekiyor. Birbirimize gidip gelmek, ziyaretler gibi geleneklerimizden bir süre uzak kalmamız gerekiyor. Birbirimizin sağlığını, hayatını tehlikeye düşürmek istemiyorsak bunu yapmak zorundayız. İnsanlar hâl hatır sorayım derken üzüntü götürüyor. Daha sonra daha fazla üzüleceğimize bir müddet bu alışkanlıklarımızdan, geleneklerimizden fedakârlık etmeliyiz. Taziye geleneklerimizi bir süre değiştirelim. Gitmeden, uzaktan da taziye bildirilebiliriz. Düğünlerde de mesafeli ve maskeli oturalım. Bunlara dikkat edersek bu sıkıntılı süreci birlikte aşarız." diye belirtti.

Okulların kısmen açıldığını hatırlatan Baruş, "Artık tüm ilkokullarda eğitime devam edilecek. Öğrenci yoğunluğunun çok olmadığı ilçelerimizle beraber Kuluncak’ta da ortaokullarımız eğitime başlayacak. Bilim Kurulu ve Millî Eğitim Bakanlığının koymuş olduğu şartlara uymak kaydıyla anaokulu-ilkokul ve ortaokullarda eğitime başlayacağız. Karar velilerimize ait. İsterse gönderebilir, isterse göndermeyebilirler. Göndermek istemeyen veliler bir dilekçe ile okul müdürlerine bildirecek ki okul müdürleri de ona göre devamsızlık yazmasın. Çocuklarımız uzun bir süre okullarından uzak kaldılar, bu durum onları etkiliyor. Okula olan ilgileri düşmeye başlıyor. Kırsal bölgelerde internet erişimi olmadığından uzaktan eğitim almaları da mümkün olmuyor. Muhtarlarımız ve veliler olarak bizlere düşen ailelerimizi uyarmak, çocuklarımız servise bindiklerinde maskeli binmeleri konusunda uyarmak. Okullarımızda gerekli hijyen tedbirleri alınıyor. Ailelerimiz de dikkatli olurlar ve çocuklarının denetimini kendileri yaparlarsa çocuklarımız sağlıklı bir şekilde eğitimlerine devam eder." dedi.

Muhtarların talep ve sıkıntılarının konuşulduğu toplantının ardından çocukların sağlıklı eğitim almaları için yapılan hazırlıkları yerinde gözlemlemek adına Şehit Ümit Akbulut İlkokulunu ziyaret eden Vali Aydın Baruş, okulun ve sınıfların durumu, salgın tedbirleri konusunda bilgiler aldı.

Toplantıya Vali Aydın Baruş, İlçe Kaymakamı Furkan Korkusuz, İlçe Belediye Başkanı Erhan Cengiz, Kurum Müdürleri, Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Mahalle Muhtarları ve Kanaat Önderleri katıldı. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Adıyaman'da 97 ev daha karantinaya alındıÖnceki Haber

Adıyaman'da 97 ev daha karantinaya alınd...

Adıyaman'da trafik kazası: 2 ağır yaralıSonraki Haber

Adıyaman'da trafik kazası: 2 ağır yaralı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar