Uyuşturucu veya alkol etkisinde araç kullanımı denetimi gerçekleştirildi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Uyuşturucu veya alkol etkisinde araç kullanımı denetimi gerçekleştirildi
Abone ol
​Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından uyuşturucu madde kullanımının insan sağlığına olan zararlarının yanı sıra ölümlü trafik kazalarında da önemli oranda yer tuttuğu belirtildi.

İnsan sağlığına zararının yanı sıra İslam inancında "Kötülüklerin Annesi" olarak bilinen alkol ve alkollü içeceklerin ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında yüzde 1,2 gibi önemli bir yer tuutğu ifade edildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada "Uluslararası kabul gören araştırmalarda: “kanda 0.05 g/dl oranı üzerinde bulunan alkolün trafik kaza riskini büyük ölçüde arttırdığı” belirtilmektedir. 2020 yılının ilk 10 aylık döneminde meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarında, kazaya sebebiyet veren sürücülerin %1,2’sinin alkol etkisinde araç kullandığı tespit edildi." denildi.

Açıklamanın devamında "Bu kapsamda, trafik güvenliğini sağlamak ve alkol etkisinde araç kullanımı kaynaklı trafik kazalarını önlemek amacıyla 05-06-07-08 Kasım 2020 tarihlerinde ülke genelinde “Uyuşturucu veya Alkol Etkisinde Araç Kullanımını Önlemeye” yönelik özel denetim gerçekleştirildi. Yapılan denetimlerde 69 bin 938 araç, sürücü denetlendi. Bin 362 sürücünün alkol etkisinde, 48 sürücünün ise uyuşturucu ve uyarıcı madde etkisinde araç kullandığı, 894 aracın sürücü belgesiz kişilerce kullanıldığı tespit edildi. 7 bin 683 sürücüye Karayolu Trafik Kanunu’nun diğer maddelerinde yer alan ihlallerden dolayı işlem yapıldı. Eksikliği görülen bin 136 araç trafikten men edilmiş ve bin 394 sürücü belgesi geçici olarak geri alındı." ifadelerine yer verildi. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Mike Pompeo Türkiye'yi ziyaret edecekÖnceki Haber

Mike Pompeo Türkiye'yi ziyaret edecek

AK Parti'nin 2 milletvekili Covid-19'a yakalandıSonraki Haber

AK Parti'nin 2 milletvekili Covid-19'a y...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar