Köpek sahiplendirme

Türkiyede dayanıklı ev arayanların oranı 10 kat arttı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Türkiyede dayanıklı ev arayanların oranı 10 kat arttı
Abone ol
30 Ekim'de İzmir'de yaşanan deprem sonrasında ev arayışları 4 kat artarken Türkiye genelinde ise depreme dayanıklı yeni ev arayanların oranı bir önceki aya göre 10 kat arttı.

Elazığ-Malatya ve İzmir depremi sonrası ev kiralarında yaşanan artış vatandaşları olumsuz etkilerken yüksek katlı binaların tercih edilmediği dikkat çekmişti.

Hürriyet Emlak Pazarlama Direktörü Yusuf Mert Yılmaz, yaşanan deprem felaketi sonrası İzmir’de kiralık ev aramalarının bir önceki haftaya göre 4 kat artış gösterdiğini ve Türkiye genelinde depreme dayanıklı yeni ev arayanların oranının ise bir önceki aya göre 10 kat arttığını söyledi.

Yılmaz, "İzmir depremi sonrasındaki hafta depreme dayanıklı ev ve yeni bina arayan kullanıcıların oranı tam 10 kat artış gösterdi. Ancak sonrasındaki haftalarda bu hızlı artış normale döndü. Öte yandan incelemelerimize göre, birinci katta ev bakanların oranı yüzde 11 oranında arttı. Villa arayanların oranı yüzde 9, bahçe katı arayanların oranı yüzde 5 yükseldi. Depremden sonra genel olarak kullanıcılar yüksek katlı binaları tercih etmezken, 0-5 yaşındaki binalar için yapılan filtrelemelerde bir haftada yüzde 20 artış gözlemlendi." dedi.

Kasım endeksi verilerine ise tüm satılık konutların metrekare sayısında ortalama yüzde 2.75'lik artışın olduğu belirtildi.

İzmir'de kiralık konut fiyatlarında yaşanan artışlarda yüzde 38,46 ile Dikili ilk sırada yer alırken yüzde 24,4 ile Urla takip etti. Konak ve Gaziemir bölgelerinde ortalama yüzde 5 oranında fiyat düşüşünün olduğu gözlemlendi. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
İnternet şebekesini bulamayan öğrenciler EBAyı nasıl bulsun?Önceki Haber

İnternet şebekesini bulamayan öğrenciler...

Yeniden Refah Partisinden İranlı Fahrizade suikastı açıklamasıSonraki Haber

Yeniden Refah Partisinden İranlı Fahriza...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar