Türkiye'de Covid-19'a karşı geliştirilen ilk aşı gönüllülere yapıldı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Türkiye'de Covid-19'a karşı geliştirilen ilk aşı gönüllülere yapıldı
Abone ol
​Erciyes Üniversitesinde yeni tip Coronavirüs (Covid-19) karşı geliştirilen aşı çalışmalarında önemli aşamaya gelindi.

Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (ERAGEM) Covid-19’a karşı geliştirilen, Koçak Farma’da GMP şartlarında üretimi yapılan ve Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen ERUCOV-VAC inaktif aşı adayının AR-GE çalışmaları tamamlandı.

ERUCOV-VAC inaktif aşı adayının etik kurul izni ve Sağlık Bakanlığından alınan onayların ardından Erciyes Üniversitesi İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (İKUM) ilk dozu bir gönüllüye uygulanarak Faz 1 çalışmalarına başlandı.

Erciyes Üniversitesi akademisyenleri tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen ERUCOV-VAC aday aşının ilk dozu, ilk gönüllü olan Nazif Durna’ya yapıldı.

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış ise konuyla ilgili yaptığı açıklamasında ERAGEM tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen ERUCOV-VAC aday aşısının periklinik çalışmalarının tamamlandığını belirterek Faz 1 çalışmalarının önümüzdeki yıl ocak ayının başlarında bitirmeyi planladıklarını söyledi.

Üniversite tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen ERUCOV-VAC inaktif aday aşısı 18-55 yaş arasında sağlıklı ve daha önce Covid-19 hastalığını geçirmemiş toplam 44 gönüllüye uygulanacak.

Gönüllülere 3 hafta ara ile iki kez uygulanacak olan aday aşının Faz 1 çalışmasının 5 Ocak 2021 tarihinde bitirilmesi planlanıyor.

ERUCOV-VAC inaktif aday aşının Faz 1 çalışmasının başarıyla tamamlanması halinde Ocak 2021 tarihinde Faz 2 çalışmalarına geçilecek.

Sağlık Bakanı Koca'dan aşıyla ilgili açıklama

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Erciyes Üniversitesi tarafından gelişitirillen aşıyla ilgili açıklama yaptı.

Bakan Koca, "Yerli aşıyla ilgili insan uygulamaları bugün itibariyle başladı. 5 veya 6 haftalık bir zaman dilimin uygulama bitmiş olur." dedi. (İLKHA)   

Anahtar Kelimeler:
Süt fabrikasındaki skandal görüntülere ilişkin Tarım Bakanlığından açıklamaÖnceki Haber

Süt fabrikasındaki skandal görüntülere i...

Başo: PYD/PKK Kürd bölgelerini boşaltmak istiyorSonraki Haber

Başo: PYD/PKK Kürd bölgelerini boşaltmak...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar