TÜİK enflasyon sepetini yeniledi; turşu girdi, buzdolabı çıktı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
TÜİK enflasyon sepetini yeniledi; turşu girdi, buzdolabı çıktı
Abone ol
TÜİK, enflasyon sepetindeki ürünleri ve ağırlıklarını güncelledi; turşu, sweatshirt, maske sepete girerken, tere, erik, buzdolabı ve şofben çıktı. Gıda ve alkolsüz içeceklerin ağırlığı yüzde 22.77'den yüzde 25.94'e yükseltilirken, alkollü içecekler ve tütünün oranı yüzde 6.06'dan yüzde 4.88'e düşürüldü.
ücretli

 Açıkladığı enflasyon verileri halkın enflasyonunu yansıtmaktan uzak olan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), imaj yenileme yoluna gitti. Bu amaçla enflasyon sepetinde yer alan ürünleri ve ağırlıklarını güncelledi, bundan sonra sepette 415 madde ve 901 madde çeşidi dikkate alınacak. 

TÜİK'ten yapılan açıklamaya göre, her yıl fiyat derlenen yerleşim yerleri ve iş yerleri, endeks sepetinde yer alan ürünler ve ağırlıkları ile ürünlerin tanımları güncelleniyor. Güncellemeye göre, sepete giren maddeler turşu, sweatshirt (kadın için) ve korona salgını nedeniyle maske oldu. Sepetten çıkan maddeler ise tere, erik, normal buzdolabı (derin donduruculu), karışım kumaşlar ve şofben olarak belirlendi. 

AĞIRLIĞI ARTAN VE AZALAN ÜRÜNLER

2021 yılı TÜFE hesaplamalarında kullanılacak ana grup ağırlıkları da belirlendi. Buna göre, gıda ve alkolsüz içeceklerin ağırlığı yüzde 22,77'den yüzde 25,94'e çıkarıldı. Salgın sürecinde önemi artan sağlığın ağırlığı ise yüzde 2,80'den yüzde 3,25'e yükseltildi.

Konut, haberleşme, ev eşyası gruplarının ağırlığı artarken, alkollü içecekler ve tütün, giyim ve ayakkabı, eğitim, lokanta ve oteller gibi grupların ağırlığı azaldı.

Söz konusu ağırlıklar, alkollü içecekler ve tütün için yüzde 4,88, giyim ve ayakkabı için yüzde 5,87, konut için yüzde 15,36, ev eşyası için yüzde 8,64, ulaştırma için yüzde 15,49, haberleşme için yüzde 4,64, eğlence ve kültür için yüzde 3,01, eğitim için yüzde 2,28, lokanta ve oteller için yüzde 5,91, çeşitli mal ve hizmetler için yüzde 4,73 oldu.

550 BİN FİYAT DERLENECEK

2021 yılında TÜFE madde sepetinde, "kabartma maddeleri" başlığı altında yer alan "kuru maya" madde çeşidi için tanım değişikliği yapıldı. Daha önce belirli bir gramajda satışa sunulan bir paket kuru hamur mayası fiyatı takip edilirken, alanda tespit edilen gramaj farklılıkları nedeniyle ölçü birimi değiştirildi ve kilogram bazında ürün fiyatı takibine geçildi.

Ayrıca, "beyaz peynir", "sigaralar", "diğer sağlık ürünleri", "otomobil (dizel)", "otomobil (benzinli)" ve "resmi evraklarla ilgili hizmet ücreti" maddelerine ilişkin madde çeşit sayısı değiştirildi ve ağırlıkları güncellendi. 

2021 yılında TÜFE'de 81 ilin tamamı ve 225 ilçe kapsamında, 27 bin 980 iş yeri ve 4 bin 274 konuttan (kira), 415 madde, 901 madde çeşidi için her ay yaklaşık 550 bin 632 fiyat derlenecek. 

BARKOD VERİLERİ KULLANILACAK

2021 yılı TÜFE hesaplamalarında perakende ticaret sektöründe önemli paya sahip zincir marketlerden sağlanan barkod (satış) verileri kullanılmaya başlandı. Böylelikle, ayın belirli günlerinde alandan derlenen fiyatlar yerine, firmalardan sağlanan şube bazında günlük satış ve miktar verileri kullanılarak ayın genelini kapsayan fiyatlar endekse dahil edildi. Barkod verilerinin sisteme dahil edilmesiyle TÜFE kapsamında derlenen toplam fiyat sayısının yaklaşık yüzde 21'i zincir marketlerden doğrudan temin edilmiş olacak.GazeteDUVAR

Anahtar Kelimeler:
AstraZeneca aşısında pandeminin seyrini değiştirebilecek tespit: Bulaştırmayı da engelliyorÖnceki Haber

AstraZeneca aşısında pandeminin seyrini...

Merkel: İzin çıkarsa Rus aşısını kullanabilirizSonraki Haber

Merkel: İzin çıkarsa Rus aşısını kullana...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar