TİHEKten Can Ataklıya ve yayın yaptığı TVye idari para cezası

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
TİHEKten Can Ataklıya ve yayın yaptığı TVye idari para cezası
Abone ol
​EBA TV üzerinden canlı ders anlatan başörtülü öğretmene hakaret eden Can Ataklı hakkında Eğitim Bir-sen tarafından yapılan şikâyet sonuçlandı.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), tarafından değerlendirilen şikâyet neticesinde başörtülü öğretmene "Facia" nitelemesi yapan Can Ataklı ve yayın yaptığı TV'ye idari para cezası verildi.

Eğitim Bir-Sen tarafından yapılan açıklamada, "Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), Eğitim-Bir-Sen’in şikâyeti üzerine, EBA TV’de öğrencilerine karşı eğitim-öğretim sorumluluğunu yerine getirmek için emek sarf eden başörtülü öğretmenimize 'Facia' nitelemesi yapan hadsiz Can Ataklı’ya ve buna alet olan televizyon kanalına, ayrımcılık yasağını ihlal etmesi nedeniyle idari para cezası verdi. Kamera karşısına geçince herkese ve her değere karşı hadsizlik yapabileceğini, ayrıştırıcı bir dil kullanabileceğini sanan akıl fukarası hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuş, TİHEK’e de şikâyet dilekçesi vermiştik." denildi.

Açıklamanın devamında, "TİHEK, kararında, 'Televizyon programında açıklanan ifadeler değerlendirildiğinde; görsel ve işitsel medya aracılığıyla iletişim ve kültür hizmeti verilirken haber verme sınırlarını aşan dinsel hoşgörüsüzlük temelli nefret biçimlerini yayan ve teşvik eden ayrımcı ifade biçimleri kullanılmıştır. Demokratik toplumun gerekleriyle bağdaşmayan ve çoğulcu yapısını, başkalarının haklarını ve kamu düzenini tehdit eden bu ayrımcı ifadeler 6701 sayılı Kanun’un 3'üncü maddesinin 2'nci fıkrası uyarınca, iletişim hizmeti sunulurken yapılan, inanç ve cinsiyet temelli çoklu ayrımcılık olduğundan ifade özgürlüğünün kullanımı olarak değerlendirilememektedir.' gerekçelerine yer verdi. Kurul kararında, ayrıca, 'İnancı gereği örtünen kadınların kıyafetlerine yönelik söylem ve ayrımcı fiillerin yönetmelik değişiklikleriyle ortadan kaldırılamaması ve yaygın bir şekilde mütemadiyen devam etmesi nedeniyle kanuni bir düzenleme ile güvence altına alınması gerektiği' yönünde kanaat belirtilerek yerinde ve haklı bir çağrıya da yer verdi." ifadeleri kullanıldı. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Diyarbakırda zincirleme trafik kazası: 1i ağır 6 yaralıÖnceki Haber

Diyarbakırda zincirleme trafik kazası: 1...

Dolar ve Euroda yeni rekorlarSonraki Haber

Dolar ve Euroda yeni rekorlar

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar