THBB Hazır Beton Endeksi 2020 Ekim ayı raporunu açıkladı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
THBB Hazır Beton Endeksi 2020 Ekim ayı raporunu açıkladı
Abone ol
​Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), inşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan ve kısa bir süre içinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonun inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan en önemli göstergesi olduğuna dikkat çekti.

THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, yaptığı yazılı açıklamada, inşaat sektöründeki tablonun geçen yıla göre daha olumlu bir tablo çizdiğini belirtti.

"İnşaat sektörü 5 aydır yükseliş trendini devam ettiriyor"

Işık, "Ekim ayındaki hareketlilik ile birlikte 5 aydır inşaat sektörü yükseliş trendini devam ettirmektedir. Konut satışlarındaki yavaşlamaya rağmen devam eden projeler hızlanmıştır. Temmuz ayından bu yana yükseliş gösteren beklenti ise düşme eğilimindedir. Özellikle faizlerdeki tırmanmaya rağmen devam eden kur artışı beklentinin gerilemesindeki temel sebep olarak karşımıza çıkmaktadır. Güven Endeksi negatif tarafta kalmıştır. Beklenti ve güvenin ekim ayı için aşağı yönlü bir hareketi söz konusudur. Hazır Beton Endeksi Ekim Ayı Raporu’ndaki bütün endekslerde ve dolayısıyla inşaat sektöründe 2019 yılına kıyasla olumlu bir tablo söz konusudur. Ay bazında beklenti ve güven negatif tarafta kalsa da önceki yıla göre yükselmiştir." dedi.

"İnşaat sektörü 2020 yılını tüm ekonomik zorluklara rağmen pozitif tarafta kapatacak"

Raporun sonuçlarını değerlendiren Işık, "Yükselen faiz, kredi yavaşlaması, talepteki durağanlık, ABD seçimleri sonrasında Türkiye-ABD ilişkilerindeki yeni gelişmeler, pandemiye yönelik alınacak tedbirler ile birlikte yılın son 2 ayında ekonomik faaliyette yavaşlama beklenmektedir. PMI yani Satın Alma Yöneticileri Endeksi ve kapasite kullanım oranlarındaki son rakamlar bu yavaşlamanın başladığını ortaya koymaktadır. İnşaat sektörünün de bu gelişmelerden bağımsız bir hareket sergilemesi beklenemez. Ancak ekim ayı THBB Hazır Beton Endeksi rakamları inşaat sektörünün yılı, tüm ekonomik zorluklara rağmen pozitif tarafta kapatacağına işaret etmektedir." ifadelerini kullandı.

Yılın 3'üncü çeyreğinde yani temmuz, ağustos, eylül aylarında Türkiye ekonomisinin büyümeye uygun makro konjonktürü içerisinde inşaat sektörünün de ciddi bir atılım gösterdiğini vurgulayan Işık, "Ekim ayı sonuçları inşaatın son çeyrekte de potansiyelini ortaya koyacağını ve ekonominin büyümesinde kendinden beklenenin üstüne çıkacağını bize söylemektedir." diye belirtti.

Hazır Beton Endeksi hakkında

Işık, endeks hesaplamasına dair verdiği bilgide "Söz konusu endekslerin oluşturulmasına esas teşkil eden anket ile firmalara 9 soru soruluyor. Her bir endeksin değeri yüzün altında ya da üstünde olmasına bağlı olarak yorumlanıyor. Yüzün üzerinde olması durumunda önceki aya ait faaliyetin ya da gelecek döneme ilişkin beklentinin olumlu yönde geliştiği yorumu yapılıyor. Türkiye genelinde her ay hazır beton üreticileri ile gerçekleştirilen çalışmada 3 farklı endeks türetiliyor. Hazır Beton Faaliyet Endeksi ile hazır beton firmalarının geçmiş bir aylık faaliyetlerinin sonuçları, Hazır Beton Güven Endeksi ile hazır beton sektöründe faaliyet gösteren teşebbüslerin, ekonomi ve sektöre yönelik duydukları güven seviyesi, Hazır Beton Beklenti Endeksi ile hazır beton firmalarının önümüzdeki üç aylık dönemde faaliyetlerinin hangi seviyede olacağına ilişkin beklentiler hakkında bilgi ediniliyor. Hazır Beton Endeksi ile endekslerin tümünü içeren bileşik endeks elde ediliyor." dedi. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Çiftçiler mısır ekemeyince ülkenin milli üreticileri kaybetti ithalat lobisi kazandıÖnceki Haber

Çiftçiler mısır ekemeyince ülkenin milli...

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan görevine başladığını duyurduSonraki Haber

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan görevine b...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar