Teknolojinin denetimsiz kullanımı çocukları risk karşısında savunmasız bırakıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Teknolojinin denetimsiz kullanımı çocukları risk karşısında savunmasız bırakıyor
Abone ol
​Adıyaman Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Fehmi Çelik, kontrolsüz ve denetimsiz kullanılan teknolojinin, beraberinde özellikle çocuklar için büyük riskler getirdiğini belirtti.

Adıyaman Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nde; Bilişim Teknolojileri ve İnternetin Bilinçli Kullanımı hassasiyetini geliştirmek ve farkındalığını arttırmak amacıyla kreşlerin personellerine ve kreş hizmetlerinden faydalanan çocukların velilerine yönelik olarak video konferans sistemiyle eğitim gerçekleştirildi.

"Teknolojinin denetimsiz kullanımı çocukları pek çok risk karşısında savunmasız bırakmaktadır"

Covid-19 nedeniyle artan internet kullanımının çocuklarda oluşturabileceği olumsuzlukların önüne geçmeyi hedeflediklerini belirten Adıyaman Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Fehmi Çelik "Ülkemizde bilgisayar, tablet, akıllı telefon ve internet yaygın olarak kullanılmaktadır. Pandemi süreci ile birlikte çocuklarımızın internet kullanım sürelerinde istenmedik artışlar görülmektedir. Günümüzde çocuklar teknolojiyi kullanarak öğrenmek, üretmek ve iletişim kurmak konusunda inanılmaz fırsatlara sahiptir. Ancak teknolojinin denetimsiz kullanımı, çocukları pek çok risk karşısında savunmasız bırakmaktadır. 0-6 yaş grubu çocukların bilişim teknolojileri ile uygun bir şekilde tanıştırılması ve çocukların dijital risklerden korunması önem arz etmektedir. Bu anlamda ailelerimize büyük sorumluluk düşmektedir." dedi.

Çocukları, internetin ve dijital dünyanın zararlarından korumanın son derece önemli olduğunu vurgulayan Çelik, "Kreş personeli ve kreşlerimizden hizmet alan ailelerimize yönelik düzenlenen eğitimde; medyanın ne olduğu, İnternet ve yeni medya araçlarının ne şekilde kullanıldığı, dijital çağda ebeveyn olmanın zorlukları ve sorumlulukları, dijital medyanın çocukları nasıl etkilediği, bilişim teknolojilerinin çocuklar için fırsatları ve riskleri, çocuklara bilişim teknolojilerinin risklerinden korunması hakkında bilgi verilmiştir. Özellikle pandemi sürecinde artan medya ve internet kullanımının olumsuz etkilerinden çocuklarımızın fiziksel ve ruhsal sağlığını korumak için ebeveynlerimize düşen görevlerin neler olduğu konusunda bilgilendirme yapılmıştır. Bilişim araçlarının bilinçsiz kullanılması ile gelecekte ortaya çıkabilecek madde bağımlılığı, olumsuz örnek teşkil eden karakterlere özenme, her türlü şiddet olaylarının artışı, siber zorbalık, siber hırsızlık, bedensel gelişim bozuklukları, akademik ve sosyal yaşamı etkileyen risklerle karşı karşıya kalma gibi durumların katlanarak artması içten bile değildir." ifadelerini kullandı. 

jab
Anahtar Kelimeler:
Gaziantepte sosyal mesafeye uymayan 205 kişiye para cezası verildiÖnceki Haber

Gaziantepte sosyal mesafeye uymayan 205...

Vanda bulunan Erçek Gölü “Kesin Korunacak Hassas Alan” olarak tescillendiSonraki Haber

Vanda bulunan Erçek Gölü “Kesin Korunaca...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar