​ Tedbirden en çok esnaf olumsuz etkileniyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
​ Tedbirden en çok esnaf olumsuz etkileniyor
Abone ol
​TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 415 meslek kolundaki tüm esnaf pandemiden mustarip olduğunu kaydetti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genrel Başkanı Bendevi Palandöken, mücbir sebep kapsamında yeni destekler beklediklerini borçların faizsiz ertelenmesi ve nakit desteğin sağlanması gerektiğini belirtti.

Esnafın elektrik su doğalgaz faturalarından vergi alınmaması gerektiğini belirten Palandöken, yazılı açıklama yaparak esnafın pandemi dönemindeki mağduriyetlerine dikkat çekti.

Alınan tedbirlerden sonra kapalı olan ve sıkıntıya düşen tüm esnaf için nakit desteği başta olmak üzere kayda değer destekler beklendiğini vurgulayan Palandöken, “Pandemiden de alınan tedbirlerden de en çok esnafımız etkilendi. 415 meslek kolundaki A’dan Z’ye tüm esnafımız gerek tamamen gerek yarı kapasitede kapanarak mart ayından bu yana bir türlü belini doğrultamadı. Öncelikle esnafın kendisine ve yanında çalışanları için asgari ücret düzeyinde nakit desteği, daha sonra kredi borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi gibi desteklerin verilmesi artık şart hale geldi.” dedi.

“SSK, BAĞKUR, vergi, elektrik, su, doğalgaza muafiyet gelmeli”

İş yerleri kapanan ve çalışma saatleri sınırlandırılan esnafın vergi, prim, kredi, kira ödemeleri ile elektrik, su ve doğalgaz faturalarını ödeyemediğini belirten Palandöken, “Mart ayından bu yana pandemiden ve belirli aralıklarla alınan tedbirler ile kapanan ya da çalışma saatlerine sınırlama getirilen esnafımız çok zor günler geçiriyor. Tam işlerini yoluna koyacakken yeni tedbirler yine belini büküyor. Tüm tedbirlere harfi harfine uyan ve riayet eden esnafımız bu süreçte destek bekliyor. Bu desteklerin başında faizsiz krediden çok, esnafımız ve yanında çalışanları için nakit desteği verilmeli. Kapalı oldukları dönemde elektrik, su, doğalgaz faturalarından muaf olmalılar ve pandemi sonrası da bu faturalardan vergiler kaldırılmalı. Öte yandan vergi, prim, kredi borçları da faizsiz olarak ertelenmeli. Yeni yapılandırma tekrar görüşülerek, en az 6 ay ödemesiz 60 ay vade olarak yeniden düzenlenmeli. Yüzde 70’i kiracı konumunda olan esnafımıza kira yardımı yapılmalı.” ifadelerini kullandı.

“Tamamen kapalı olan esnaf kesiminin de sesi duyulmalı”

Servisçi, kantinci, kahvehaneci esnafının en çok mağdur olan kesim olduğunu hatırlatan Palandöken, “Okulların kapanması ve daha sonra uzaktan eğitime geçilmesiyle kantinci ve servisçi esnafımız deyim yerindeyse siftah yapamadı. Aynı şekilde kahvehaneci esnafımız da oyunların yasak olması nedeniyle vatandaşların çay bile içmeye gelmemesinden önemli ölçüde olumsuz etkilendi. Yalnızca çay sattığında ise dükkânın günlük giderlerini dahi karşılayamadı. Dolayısıyla bu üç kesim esnafımız tüm esnafımız içerisinde doğrudan en çok etkilenen kesimler oldu. Kantinci esnafımızdan sözleşme gereği tahsil edilen fatura payları alınmamalı. Servisçi esnafımız araç muayene ücreti, plaka ve motorlu taşıtlar vergisi, gelir vergisi gibi vergilerden muaf olmalı. Kahvehaneci esnafımızla birlikte bu esnaf kesimlerimize ivedilikle nakdi destek sağlanmalı.” şeklinde belirtti. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
İranda Covid-19 nedeniyle 362 kişi daha hayatını kaybettiÖnceki Haber

İranda Covid-19 nedeniyle 362 kişi daha...

Köy muhtarlarından Bakanlığa İnternet ve EBA çağrısıSonraki Haber

Köy muhtarlarından Bakanlığa İnternet ve...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar