Taliban 7 bin esirin aralık ortasına kadar serbest bırakılmasını bekliyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Taliban 7 bin esirin aralık ortasına kadar serbest bırakılmasını bekliyor
Abone ol
ABD yetkilisi Ross Wilson, Taliban'ın Aralık ortasına kadar 7 bin esirin serbest bırakılmasını beklediğini açıkladı. Afgan Barışı Uzlaşma Konseyi ilk toplantısını cumartesi günü gerçekleştirmişti. Her iki tarafın da iyimser olduğu belirtiliyor.

ABD yetkilisi Ross Wilson pazar günü gazetecilere verdiği demeçte, ABD-Taliban anlaşmasının tüm hükümlerinin birbiriyle iç içe geçmiş durumda olduğunu vurgulayarak, "ABD-Taliban anlaşmasının şartları uyarınca Taliban, aralık ortasına kadar 7 bin tutukluyu serbest bırakma konusunda ilerleme olmasını bekliyor" ifadesini kullandı.

Taliban sözcüsü Naim Wardak pazar günü yaptığı açıklamada, grubun Katar'daki siyasi ofis yardımcısı Molla Baradar'ın ABD Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad ile yaptığı görüşmede Taliban esirlerinin serbest bırakılmasının müzakere edildiğini belirtti.

Afgan Barışı Uzlaşma Konseyi, ilk toplantısını cumartesi günü gerçekleştirdi

Afgan Ulusal Uzlaşma Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah, cumartesi günü Başkanlık Sarayında gerçekleştirilen toplantının gündemi hakkında Afgan siyasi liderlerle düzenli görüşmelerde bulunduğunu belirtmişti.

Görüşme, iki tarafın müzakereler için usul kuralları üzerinde mutabık kalmasının ardından gerçekleşti. Bunun, çıkmaza giren ve Afganistan'da on yıllardır süren çatışmaları sona erdirmenin tek yolu olarak görülen barış süreci için umut verici bir gelişme olduğu vurgulanıyor.

Her iki taraf da iyimser

Şimdiye kadar, görüşmelerin detayları iki tarafça kamuoyuna açıklanmadı ancak her iki taraf da müzakerelerin gündemini tamamlamak için ilerleme konusunda iyimserliğini dile getirdi. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
EGMden Batmandaki cinsel istismar olayına ilişkin açıklamaÖnceki Haber

EGMden Batmandaki cinsel istismar olayın...

PKK mensuplarına ait 135 kilo toz esrar ve mühimmat ele gegeçirildiSonraki Haber

PKK mensuplarına ait 135 kilo toz esrar...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar