Sinekler Coronavirusü bulaştırır mı?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Sinekler Coronavirusü bulaştırır mı?
Abone ol
​Yaz mevsimiyle birlikte Kuzey Yarımküre'de sıcaklıklar artarken halk arasında sivrisinek ve sinek gibi faktörlerin Coronavirus'ü taşıyabileceği ve insanlara iletebileceği konusunda büyük bir endişe oluştu.

Pekin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nde bir araştırmacı olan Wang Liping'e göre, sivrisinekler ve sinekler, Coronavirus'ü bulaştırmak için biyolojik bir temele sahip değiller.

Liping, dünya çapında Covid-19 bulaşmasına sivrisinek ve sineklerin neden olduğunu gösteren hiçbir kanıtın bulunmadığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü de (WHO), yeni tip Coronavirus'ün sivrisinek ısırığı yoluyla bulaşamayacağını da açıklığa kavuşturmuştu.

WHO'nun web sitesinde "Bugüne kadar, yeni tip Coronavirus'ün sivrisinekler tarafından bulaşabileceğini gösteren hiçbir bilgi veya kanıt yok." bilgisi yer alıyor.

Uzmanlar, Coronavirus'ün öncelikle "Enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında oluşan damlacıklar ile burundan tükürük damlacıkları veya akıntı damlacıkları yoluyla" solunumla yayılan bir virüs olduğuna dikkat çekiyor.

Florida Hillsborough ilçesindeki Sivrisinek Yönetim Hizmetleri direktörü RJ Montgomery de "Bugün itibariyle bir sivrisineğin, Covid-19'u herhangi bir kişiden başka bir kişiye yaydığını gösteren hiçbir bilimsel kanıt yok." diyor.

WHO, virüsten korunmak için ellerin sık sık sabun ve su ile yıkanmasını, yakın temastan kaçınılmasını ve maske takılmasının öneriyor. 

jab
Anahtar Kelimeler:
Kanal İstanbulun çevre düzeni plan değişikliği ile imar planlarının 3 etabı onaylandıÖnceki Haber

Kanal İstanbulun çevre düzeni plan değiş...

Uzman Psikolog Sun: “Coronavirus, alınacak tedbir ve önlemden daha güçlü değildir”Sonraki Haber

Uzman Psikolog Sun: “Coronavirus, alınac...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar