Siirtte Genç İstihdamının Teşviki Projesi toplantısı yapıldı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Siirtte Genç İstihdamının Teşviki Projesi toplantısı yapıldı
Abone ol
Türkiye ve Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilen ve DİKA tarafından yürütülen "TRC3 Bölgesinde Genç İstihdamının Teşviki İçin Teknik Destek Projesi" değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından yürütülen "TRC3 Bölgesinde Genç İstihdamın Teşviki İçin Teknik Destek Projesi", “Gençler Gelecek Sizin” sloganıyla Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’ta başladı.

Bir otelin toplantı salonunda düzenlenen toplantıya Proje Koordinatörü Cleofe Maria Cristina Guardigli, DİKA Genel Sekreteri Ahmet Alanlı ve projenin ortak paydaşları katıldı.

2023 Haziran ayına kadar devam edeceği ifade edilen proje kapsamında, 15-29 yaş arası işsiz gençlere, kamu kurumlarına ve diğer yerel paydaşlara yönelik çeşitli eğitim programlarının düzenleneceği ifade edildi.

Ayrıca, gençlere yönelik girişimcilik yarışmaları, kariyer rehberliği hizmetleri, üniversitelerde kariyer günleri gerçekleştirilerek, DİKA ofisleri bünyesinde girişimcilik ve finansal yardım masası hizmeti verilecek.

Toplantıda konuşan DİKA Genel Sekreteri Ahmet Alanlı, Toplam bedeli 40 milyon lira olan projeden 10 binden fazla gencin faydalanacağını söyledi.

Personel istihdam etmek yerine girişimci yetiştirmenin daha iyi sonuçlar ortaya kocayacağını belirten Alanlı "Projenin temel amacı, bölgemizde yer alan genç istihdamlara, istihdam bulabilmeleri için bir teşvik sağlamak. Bölgede nitelikli personel sıkıntımız var. Biz de burada genç istihdamı desteklersek biraz daha niteliği artırmış oluruz diye düşündük. Bu işin içinde sadece DİKA değil, 4 ilimizin üniversiteleri de var. Bu proje, hem işsizlere mesleki teknik bilgi hem de işverenlere nasıl istihdam edilir eğitimi veriliyor. Hem kurumsal kapasiteyi artırma hem de beşeri kapasiteyi artırmaya çalışılıyor. Bizim girişimcilere ihtiyacımız var. Bunu sağlamak için çalışacağız." şeklinde konuştu.

Projenin Türkiye ve Avrupa Birliği tarafından ortak finanse edilen bir çalışma olduğunu söyleyen proje koordinatörü Cleofe Maria Cristina Guardigli, "Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından imzalanan proje ile 4 ilde çeşitli alanlarda düzenlenecek mesleki eğitimler aracılığıyla gençlerin mesleki becerilerinin artırılması ve genç istihdamının desteklenmesi amacıyla yerel aktör ve paydaşların politika kapasitelerinin iyileştirilmesi hedefleniyor." dedi. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Somalideki patlamada 2 asker hayatını kaybettiÖnceki Haber

Somalideki patlamada 2 asker hayatını ka...

Binlerce Ermenistanlının Karadağdan kaçış anlarıSonraki Haber

Binlerce Ermenistanlının Karadağdan kaçı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar