Siirt halkı Covid-19 ile mücadele kapsamında alınan kararları yetersiz buluyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Siirt halkı Covid-19 ile mücadele kapsamında alınan kararları yetersiz buluyor
Abone ol
Covid-19 ile mücadele kapsamında alınan yeni tedbirler olumlu karşılarken, kimileri de tedbirleri az bularak 14 günlük sokağa çıkma yasağının getirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Yeni alınan önlemlerin yerinde fakat yetersiz olduğunu belirten vatandaşlar, daha sıkı önlemlerin alınmasını ve vaka sayılarının ancak alınacak sıkı tedbirlerle önlenebileceğini ifade ediyor.

Alınan tedbirlerin insanların bir araya gelmesini engelleyemediğini ve en azından 14 günlük bir kısıtlama getirilmesi gerektiğini ifade eden vatandaşlar, ancak bu kısıtlamalar getirilirken hiçbir geçim kaynağı olmayan fakir ve muhtaçların da gözetilmesi gerektiğini kaydettiler.

15 günlük bir kısıtlama getirilmesi durumunda Coronavirus’ün dip yapacağını ifade eden Emekli öğretmen Rafet Eren, diğer ülkelerde bunun uygulandığını ama bunu uygularken de devletin vatandaşına destek verip yardımcı olduğuna dikkat çekti.

"İnsanlarımıza ekonomik destek sağlanmalı"

"Ne yaparsanız yapın yine de insanlar bir araya geliyor” diyen Eren, “Bu durum aynı şekilde devam ediyor. Covid-19 vakalarının sürekli artması bunu gösteriyor. Hasta sayısı gittikçe artıyor. Fransa hiç kimsenin dışarı çıkmaması kaydıyla 15 günlük bir kısıtlama getirdi ve yüzde 90 oranında vakaların düşmesinde başarı sağladı. Ama kısıtlama getirildiği zaman da vatandaşın maddi olarak desteklenmesi gerekir. Kısıtlama getirip vatandaşına destek vermediğinde vatandaş da arayış içine girecektir. Bu yapılmadığında kısıtlamanın bir faydası olmayacaktır. Avrupa’da, Amerika’da insanlar “İyi ki Coronavirus geldi” diyorlar. Çünkü devlet onlara maddi konuda yardımcı oldu. Biz insanlarımıza paradan daha çok değer vermeli, gerekli ekonomik desteği sağlamalıyız." ifadelerine yer verdi.

"Kısıtlamaları iyi ve olumlu bulmanın yanında yetersiz buluyorum"

"İnsanlar hep uyarılıyor ama bir kişiye ceza verilmiyor.” diyen Resul Dayan, “Ceza vereceksiniz ki insanlar kurallara uysun. Şu anda insanların birçoğu maskesiz veya maskesini düzgün takmamış. Ben kısıtlamayı iyi ve olumlu bulmanın yanında yetersiz buluyorum.” dedi.

"Eğer biz bu virüs illetinden kurtulmak istiyorsak kurallara uymamız gerekiyor"

Kısıtlamaları çok yerinde bir karar olarak gördüğünü ve kısıtlamaların biraz daha sıkı uygulanması gerektiğini ifade eden Soner Yılmaz, Covid-19 salgınının ancak bu şekilde bitebileceğinin altını çizdi.

Yılmaz, “kış ayı geldi ve kış ayında bu tür virüsler daha çok yayılıyor ama ne yazık ki vatandaşlarımız ne maske ne de mesafe konusunda dikkat etmiyor. Devlet bu konuyu çok iyi araştırıp iyi kararlar alıyor. Eğer biz bu virüs illetinden kurtulmak istiyorsak kurallara uymamız gerekiyor. Mesafe ve maske kuralına uysam ne olacak, uymasam ne olacak? sözlerini sosyal medyada çok duyuyoruz.  Aslında bu kurallar önemli, bu hastalık her insanda farklı etkiler gösteriyor. Çok sağlıklı gözükebilirsin ama hastalığı taşıyorsan başka insanlara bulaştırdığında çok büyük zarar verebilirsin, bu nedenle insanımızın çok dikkatli olması gerekiyor. Kişi kendini önemsemiyorsa bile ailesi ve çevresini düşünüp yasaklara riayet etmesi gerekir.” şeklinde konuştu.

"Bazı insanlar neden kısıtlama getiriliyor diye karşı çıkıyor ama devlet bizim sağlığımızı düşünüyor"

Evinde çalışanı ve herhangi bir maaşı olmamasına rağmen alınan kısıtlama tedbirlerine uyduğunu ve olumlu bulduğunu ifade eden 69 yaşındaki Mehmet Sadık Epçeçan, çocuklarının geçimini sağlamak zorunda olduğu için dışarı çıktığını söyledi.

Bu yasakların getirilmesini çok olumlu bulduğunu ifade eden Epçeçan, “Çünkü insanlar bu şekilde fazla dışarı çıkmamış olur. Devlet bizi düşünüyor. Bazı insanlar neden kısıtlama getiriliyor, neden kısıtlama yapılıyor? diye karşı çıkıyor. Ama devlet bu kısıtlamaları bizim sağlığımız için getiriyor. Bu kısıtlamaları olumlu buluyorum, ben 69 yaşındayım ve mecburiyetten dolayı dışarı çıkıyorum. Çünkü ailemin geçimini sağlamak zorundayım. Ne sigortam ne de maaşım var.” ifadelerini kullandı.

"Kısıtlamaları çok olumlu buluyorum ama insanlar riayet etmiyor"

"Bir başkasının bu hastalığı bize bulaştırmaya hakkı yok veya bizim bu hastalığı başkasına bulaştırmaya hakkımız yok.” diyen Adnan Gültekin ise şu şekilde konuştu:

Kısıtlamaların getirilmesi iyi oldu ama keşke herkes uysa. Sen, ben uymadığımızda kısıtlamanın bir anlamı kalmıyor. İnsanlar riayet etse, kurallara uysa çok güzel olacak, çünkü bu kısıtlamalar bizim sağlığımız için getiriliyor. Ben kısıtlamaları çok olumlu buluyorum ama insanlar riayet etmiyor. Adam maskesini çenesinin altına takıyor, sigara içiyor, kurallara riayet etmiyor. Bu nedenle kısıtlama daha sıkı uygulanmalı, kurallara herkes uymalı.”

"15-20 gün sokağa çıkma yasağı uygulansa vaka sayıları düşerdi"

Kısmi yasakların salgının azalmasına bir fayda sağlamayacağını düşünen vatandaşlardan Mehmet Kineş ise 15-20 günlük bir kısıtlamanın getirilmesi gerektiğini söyledi.

Kineş, “Ben kısıtlamaları yeterli bulmuyorum, görüyorsunuz her yer ne kadar kalabalık. Biz gençlere bir şey olmaz deniliyor ama kime ne olacağı belli değil. Eğer ekonomik gücümüz iyi olsaydı şöyle bir 15-20 gün komple sokağa çıkma yasağı uygulansaydı, belki vaka sayıları biraz olsun düşerdi. Ama bu şekilde kısmi yasakların hiçbir şekilde faydası yok diye düşünüyorum.” dedi.

"Sağlık mı daha önemli yoksa ekonomi mi?"

"Sokak kısıtlamalarını yeterli bulmuyorum.” diyen Tayfur Gönül, “En azından 14 gün hiç kimse dışarı çıkmasa daha iyi olacağına inanıyorum. Bu şekilde giderse bu hastalığın biteceğini sanmıyorum, her şey ortada gördüğünüz gibi her yer nasıl kalabalık. Can mı daha önemli ekonomi mi? Annelerimizin, babalarımız, bacılarımızın hayatımı daha önemli yoksa ekonomi mi? Bu kısıtlamaları olumlu bulmakla birlikte yetersiz ve geç kalınmış kararlar olarak buluyorum. Vaka ve ölü sayılarının da şeffaf bir şekilde halka kesin bir şekilde duyurulmasını istiyorum.” diye konuştu. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Altın fiyatları yeniden yükselişe geçtiÖnceki Haber

Altın fiyatları yeniden yükselişe geçti

Siirtte 5,0 büyüklüğünde deprem meydana geldiSonraki Haber

Siirtte 5,0 büyüklüğünde deprem meydana...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar