Köpek Sahiplendirme

Şahabiyye-i Kübra Medresesinde restorasyon öncesi kazı çalışmalarına başlandı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Şahabiyye-i Kübra Medresesinde restorasyon öncesi kazı çalışmalarına başlandı
Abone ol
​Malatya'nın Battalgazi ilçesinde (Eski Malatya) bulunan tarihi Şahabiyye-i Kübra Medresesinin restorasyon öncesi kazı çalışmalarına başlandığı ve ardından restore çalışmalarının başlatılacağı kaydedildi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, beraberinde Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Doğan ile birlikte kazı çalışmalarının başladığı Şahabiyye-i Kübra Medresesindeki çalışmaları yerinde inceleyerek çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

İnceleme gezisine, Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Seyithan Tekin ile Battalgazi Mahalle Muhtarlarından Alacakapı Mahalle Muhtarı Nafiz Sayın, Meydanbaşı Mahalle Muhtarı Ramazan Şener, Toptaş Mahalle Muhtarı Mehmet Pekşen ve Karahan Mahalle Muhtarı Remzi Ongen’de eşlik etti.

"Deprem sonrası 18 yapıda hasar oluştu"

Şahabiyye-i Kübra Medresesinin ihalesini yaptıklarını belirten Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Doğan, “Şahabiyye-i Kübra Medresesinin ihalesini Temmuz ayında yaptık. Firma, çalışmalarına başladı. Kazı çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Kazı çalışmalarının ardından gerekli projeleri hazırlayarak önümüzdeki yıllarda da ayağa kaldırılması noktasında çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Deprem dolayısıyla Battalgazide birçok yapımız hasar gördü. Bölgemizde 18 yapıda hasar oluştu. Bunların ihale süreçlerini de hızlı bir şekilde gerçekleştirerek çalışmalarımıza başladık” dedi.

"Ortak değerlerimize sahip çıkmak gibi bir sorumluluğumuz var"

Şahabiyye-i Kübra Medresesindeki kazı çalışmalarının başladığını belirten Başkan Gürkan, “Medresenin bulunduğu alan içerisinde bulunan okulun kaldırılması noktasında önceki yıllarda çalışma yapmış ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde burada bulunan Anadolu lisesinin taşınması işlemini gerçekleştirmiştik.

Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğü tarafından bu alanda bulunan bazı arazilerin kamulaştırma işlemleri de gerçekleştirildi. Kamulaştırması tamamlanan bu arazi içerisinde Vakıflar Genel Müdürlüğünün aktarmış olduğu ödenek sonrasında Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından bu alanda kazı çalışmaları başlatıldı.

Kazı çalışmaları sonrasında restorasyon projeleri çıkartılacak. Şahabiyye-i Kübra Medresesi diye tabir ettiğimiz Mevlana’nın, Sadreddin Konevi’nin, İbn-ül Arabi’nin hocalık yaptığı bu yerde gerekli çalışmaları başlattık.

Malatya’da bulunan tarihi eserlerin restorasyonu için Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 30 milyon lira ödenek aktarıldı. Şahabiyye-i Kübra Medresesi için ise 800 bin lira kazı çalışması için ödenek ayrılmış durumdadır. Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi KUDEP koordineli bir şekilde çalışarak insanlığın ortak değeri olan kültürel varlıklarımızın ayağa kaldırılması noktasında üzerimize düşen sorumluluk ve görevleri yerine getireceğiz.

Şu anda ayrıca Taşhoron Kilisesi restorasyon çalışmaları da devam etmektedir.” şeklinde konuştu. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Irak Kürdistan Bölgesinde Covid-19 vaka sayısı artmaya devam ediyorÖnceki Haber

Irak Kürdistan Bölgesinde Covid-19 vaka...

Ürünlerini teslim eden fındık üreticilerine ödemeler yapıldıSonraki Haber

Ürünlerini teslim eden fındık üreticiler...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar