Sağlık çalışanlarından Sıfır döner sermaye garabetine son verilmeli çağrısı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Sağlık çalışanlarından Sıfır döner sermaye garabetine son verilmeli çağrısı
Abone ol
Türk Sağlık-Sen Adıyaman Şubesi Başkanı Nejdet İrfan Tokur, sıfır döner sermayesinin bir garabet olduğunu ve buna bir son verilmesi gerektiğini belirtti.

Coronavirus sürecinin başında, sağlık çalışanlarına, 3 ay tavandan ek ödeme düzenlemesinin müjde olarak sunulduğunu ancak bu ödemelerin esasında sağlık çalışanlarının yıllar içerisinde ellerinden alınan alın terleri olduğunu belirten Tokur, "Sıfır döner sermaye" sisteminin bir garabete dönüştüğünü söyledi.

Salgın sürecinde sağlık çalışanlarının 2 anlamda tarihe geçtiğini dile getiren Tokur, "Birincisi ailesinden uzak, fedakârlıklarda bulunarak yazdıkları kahramanlık destanıyla oldu. İkincisi ise önemlerinin herkes tarafından idrak edildiği bir dönemde temel talepleri ve kronikleşen sorunları için hiçbir adım atılmayarak mağduriyetlerinin devam ettirilmesiyle oldu." dedi.

"Ek ödeme düzenlemesi, sağlık çalışanlarının yıllar içerisinde ellerinden alınan alın terleriydi"

Pandemi sürecinde 3 ay tavandan yapılan ek ödemenin daha önce ellerinden alınan alın terleri olduğunu belirten Tokur, "Bu dönemde 3 ay tavandan ek ödeme düzenlemesi 'müjde' diye sunuldu fakat aslında bu ödemeler sağlık çalışanlarının yıllar içerisinde ellerinden alınan alın terleri idi.  Ayrıca tavandan ek ödeme ile ilgili düzenlemedeki eksiklikler, yanlışlar ve idarenin iki dudağına bağlı çalışanın emeğinin sıkıştırılmasıyla adaletsiz, çalışma hayatında huzuru zedeleyen bir düzenleme olarak yerini tavandan değil yavandan ek ödeme olarak aldı. Salgın bitmedi ama tavandan ek ödemeler sonlandırıldı. Sağlık çalışanları covid-19 ile mücadele ediyor ama sanki hiç çalışmıyorlarmış gibi sıfır döner sermaye ile karşılaştılar. Kısacası kahramanlar kaybetmeye mahkûm edildiler. Ödüllendirilecekleri yerde adeta cezalandırıldılar." ifadelerini kullandı.

"Sağlık çalışanları alın terlerinin karşılığını alamıyor"

Tokur sağlık çalışanlarının ötelendiğine dikkat çekerek "Bayram geliyor ama sağlık çalışanları alın terlerinin karşılığını alamıyor. Verdikleri kahramanca mücadelenin karşılığında yapılanlardan dolayı mutsuzlar. Aylar süren ve daha da sürecek olan fedakârlıklarının karşılığında yapılanları hak etmiyorlar. Bugün artık döner sermaye sistemi fiilen iflas edip sağlık çalışanları için bir ızdıraba dönüşerek çalışana zarar veren bir hal almıştır. 'Sizin döner sermayeniz var' deyip sanki ikinci bir maaş alınıyormuş gibi bir algı da oluşturuluyor. Bu çarpık düzen mutlaka yenilenmelidir." şeklinde konuştu.

Tokur son olarak "Oluşturulacak yeni düzende döner sermaye gibi olmayan bir gelir yerine sağlık çalışanlarının her ay ne kadar aldıklarını bildikleri bir sisteme geçilmelidir. Ya taban aylıklar yükseltilmeli ya da döner sermayede sabitler arttırılarak performansın etkisi sınırlı bırakılmalıdır. Bu da adalet ve hakkaniyete dikkat edilerek sağlanmalıdır. Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarının sorunları ile kendi arasına koyduğu sosyal mesafeyi kaldırmalıdır. Çalışan ile arasına set çekmeyi bırakmalıdır. Yöneticiler teşekkür ve takdir yerine gereğini yapmalıdır. Onların üstüne düşen, sağlık çalışanlarının taleplerini karşılamaktır. Bu işe de döner sermayeden başlanmalı, sıfır döner sermaye garabetine bir son verilmelidir." dedi. (İLKHA)                                                                                                        

 

Anahtar Kelimeler:
Bursada orman yangınıÖnceki Haber

Bursada orman yangını

ABDde Covid-19 nedeni ile ölenlerin sayısı 152 bin 388e yükseldiSonraki Haber

ABDde Covid-19 nedeni ile ölenlerin sayı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar