Ruhaniden Karabağ anlaşması açıklaması: Anlaşmayı memnuniyetle karşılıyoruz

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Ruhaniden Karabağ anlaşması açıklaması: Anlaşmayı memnuniyetle karşılıyoruz
Abone ol
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Dağlık Karabağ konusunda Azerbaycan ve Ermenistan arasında sağlanan yeni ateşkes anlaşmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Şangay İş birliği Örgütü (ŞİÖ) liderlerinin video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği zirvenin açılışında konuştu.

Cumhurbaşkanı Ruhani, "İran iyi komşuluk ilkesi ve komşularıyla diyaloğa önem veriyor. Bölgede kalıcı güvenliğin sadece iş birliği ve barış yoluyla mümkün olacağına inanıyoruz." dedi.

Ruhani sözlerine şöyle devam etti: "Hürmüz Barış Planı, Astana sürecine katılım, Afganistan'da barış ve istikrarının inşasına destek ve Şanghay İş birliği Örgütü üyeleriyle kapsamlı iş birliği İran'ın bölge ve dünyada kalıcı güvenliğin sağlanmasına katkıda bulunduğunu gösteren örneklerdendir."

Ruhani, Dağlık Karabağ konusunda Azerbaycan Cumhuriyeti ve Ermenistan arasında sağlanan yeni ateşkes anlaşmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "İki ülkenin anlaşmazlıklarını barışçıl bir şekilde ve uluslararası hukuk çerçevesinde çözmelerini umuyoruz." dedi.

Ruhani ayrıca, "Bu bağlamda İran, ateşkes ve barışın tesis edilmesi için bir barış planını sundu ve diğer ilgili ülkelerle yoğun istişare görüşmeleri yaptı. Bölgede gerginlikler ile anlaşmazlıkların azaltılması ve aynı zamanda güvenlik ile kalıcı barışın sağlaması yönündeki çabaları olumlu karşılıyoruz." şeklinde konuştu. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Araziye gizlenmiş vaziyette 4 law silahı ele geçirildiÖnceki Haber

Araziye gizlenmiş vaziyette 4 law silahı...

Vanda arpa ve buğday demonstrasyonuSonraki Haber

Vanda arpa ve buğday demonstrasyonu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar