Köpek Sahiplendirme

RTÜKten Netflixe çocuk istismarı cezası

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
RTÜKten Netflixe çocuk istismarı cezası
Abone ol
​Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), yayınladığı film fragmanında çocuk istismarına yönelik görüntülerin yer alması gerekçesiyle Netflix'e yayın ilkesi ihlali cezası verdi.

Karara göre, çocuk istismarı görüntüleri içeren “Minnoşlar” katalogdan çıkarılacak.

RTÜK’ten yapılan yazılı açıklamada, internet üzerinden isteğe bağlı yayıncılık yapan radyo ve televizyonların RTÜK denetimine alınmasından sonra Üst Kurul ilk kez bir seç-izle platformunun dosyasını görüşüldüğü belirtildi.

"Toplanan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Netflix hakkında hazırlanan kapsamlı uzman raporunu masaya yatırdı." denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Üst Kurul’da öncelikle Netflix’te 9 Eylül 2020 tarihinde yayınlanacağı duyurulan 'Minnoşlar' isimli filmin fragmanında yapımın 11 yaşında bir çocuğu konu almasına karşın 18 yaş üstü yetişkin izleyicileri hedeflemesi üzerinde duruldu. Uzman raporunda yer alan çocukların erken yaşta yetişkin yaşantısı içinde yer aldığı, istismar ve kötüye kullanım içeren bir yapımın potansiyel çocuk istismarı davranış örüntülerini ortaya çıkarabileceği değerlendirildi.

RTÜK, müzakereler sonucunda bahse konu yapımla Netflix’in, 6112 sayılı Kanun’un 8. Maddesinin 1. Fıkrasının (ğ) bendinde yer alan “yayın hizmetleri….. Çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez” hükmünü ihlal ettiği ve bu sebeple yayıncı kuruluşun söz konusu programı kataloğundan çıkarması gerektiğine oy birliğiyle karar verildi.

RTÜK, Akit TV raporunu da ele aldı

RTÜK ayrıca 30 Ağustos'ta Akit TV'nin kadrajda yazdığı "Devletin Zirvesi Anırkabir'de"  ifadeleri nedeniyle  para cezası verildiğini belirtti.

Açıklamada, "Akit TV’de 30 Ağustos Zafer Bayramı’na ilişkin verilen haberin alt bandında “Devletin Zirvesi Anırkabir’de” ifadesinin toplam 1 dakika 43 saniye süresince ekranda kalması sebebiyle Kanun’da yer alan  “yayın hizmetleri… kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez” hükmünün ihlal edildiği tespit edilerek yayıncı kuruluş hakkında idari para cezası yaptırımı uygulanmasına karar verildi." denildi.

TV’den sahte ürün pazarlayanlara yeni cezalar

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: "Her hafta kurulun rutin gündemlerinden olan sahte ürün satışı yapılan televizyonlar yine mercek altındaydı. Sağlık beyanıyla halkı kandırarak sahte ürün ve bitkisel ilaç satan KANAL YALOVA, TOP SHOP TV, ANADOLU TV, BLD, NEHİR, DOLUNAY INT kanallarına en üst sınırdan para cezaları ile program ve yayın durdurma cezaları verildi." (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
HDP Milletvekili Kemalbaydan Batmanlı kadınlara hakaret eden sözde yazara destek!Önceki Haber

HDP Milletvekili Kemalbaydan Batmanlı ka...

Marmara, Ege Denizi ve Doğu Akdenizde tatbikat yapılıyorSonraki Haber

Marmara, Ege Denizi ve Doğu Akdenizde ta...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar