ücretli reklam

Risk grupları aşıyı eczanelerden reçetesiz alabilmeli

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Risk grupları aşıyı eczanelerden reçetesiz alabilmeli
Abone ol
​Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Özlem Sezen, Risk gruplarının grip aşılarını, raporlu kişilerin ilaçlarını alabildiği gibi reçetesiz olarak eczaneden temin edebilmesi gerektiğini söyledi.

Mevsimsel grip sezonuna girildiğini bu nedenle influenza ve pnomococ aşılarına talebin arttığına dikkat çeken Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHDF) Başkanı Sezen, ortak risk grupları olan bu hastalıklarda aşılanmanın çok önemli olduğunu ancak herkese de grip aşısı yapmanın mümkün olmayacağını kaydetti.

Sezen, "Covid-19 devam ederken diğer yandan da influenza yani mevsimsel grip sezonuna girildi. Covid-19 nedeniyle ekim ayı ile birlikte influenza ve pnomococ aşılarına talep giderek artıyor. Ortak risk grupları olan bu hastalıklarda aşılanmanın önemine inanıyoruz ancak herkese grip aşısı yapmanın mümkün olmayacağı da gerçek." diye konuştu

Pnömococ (zatürre) aşılarında da yakın dönemde aşı sıkıntısı yaşadıklarını dile getiren Sezen, Sağlık Bakanlığından talepleri olduğunu söyleyerek, "Influenza (grip) aşıları için de riskli grupları belirleyerek tanı kodlarının eczanelere bildirilmesi ve aynı raporlu ilaçların eczaneden temini gibi grip aşılarının da bu gruplara öncelik tanınarak verilmesini istiyoruz. Bu şekilde bizler de eczacılar da hastalarla karşı karşıya gelmemiş olacak" dedi.

Covid-19’dan korunmak için gerekli önlemleri hatırlatırken sağlık çalışanlarının da bir an önce influenza aşısı olması gerektiğine vurgu yapan Sezen, "Risk grubundaki kişiler gibi toplumdaki herkes de maske, sosyal mesafe hijyen kurallarına uymalı özellikle maskeyi doğru şekilde takmalıdır. Ayrıca sağlık çalışanlarının influenza aşıları da bir an önce Bakanlığımız tarafından sağlanmalıdır. En yüksek risk gurubu olan sağlık çalışanları öncelikle aşılanmalıdır." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

 

Anahtar Kelimeler:
Malatyada PKKden 11 kişi tutuklandıÖnceki Haber

Malatyada PKKden 11 kişi tutuklandı

Batmandaki toplantıda fıstık yetiştiriciliğine dikkat çekildiSonraki Haber

Batmandaki toplantıda fıstık yetiştirici...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar