Paşinyan: Erken seçim için nisanda istifa edeceğim

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Paşinyan: Erken seçim için nisanda istifa edeceğim
Abone ol
Haziran ayında erken seçim için sandığa gitmeye hazırlanan komşu Ermenistan'da, Başbakanı Nikol Paşinyan önümüzdeki ay anayasa gereği istifa edecek. Paşinyan, "Görevi bırakmıyorum. Bu dönemde başbakan vekili olarak göreve devam edeceğim" dedi.
ücretli

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, haziran ayında yapılacak erken parlamento seçimleri için önümüzdeki ay anayasa gereği istifa edeceğini açıkladı. Paşinyan, seçimlere kadar başbakan vekili olarak görevini sürdürecek. Armavir kentinde vatandaşlarla bir araya gelen Paşinyan, "Erken parlamento seçimlerinin yapılması için nisanda istifa edeceğim. Görevi bırakmıyorum. Bu dönemde başbakan vekili olarak göreve devam edeceğim. Eğer onay verirseniz, size öncesinden daha iyi hizmet etmeyi sürdüreceğiz. Aksi halde iktidarı seçtiğiniz kişiye devredeceğiz" dedi.

20 Haziran'da yapılacağı açıklanan seçimlerden önce ermenistan parlamentosunun lağvedilmesi için Paşinyan'ın istifa etmesi gerekiyor. Eğer vekiller iki oylamada yeni başbakan seçemezse, parlamento kendiliğinden feshedilmiş olacak ve seçimlere gidilecek.

Mart başında başkent Erivan'da taraftarlarının düzenlediği mitingde konuşan Paşinyan, parlamenter sistemden yarı cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş konusunda ekim ayında bir referandum yapmayı planladıklarını da duyurmuştu.

Bu arada Paşinyan, Rusya-Ermenistan Ortak Askeri Grubu'nun bölgedeki güvenlik tehditlerine karşı koyulması açısından önemli bir bileşen olduğunu ve bu nedenle bu yapının güçlendirilmesini düşünmeleri gerektiğini belirtti.

Ermenistan muhalefeti ise Paşinyan'ın iktidardan tamamen el çekmesini sağlamaları gerektiğini düşünüyor. Yaklaşık 20 muhalif siyasi gücün temsil edildiği Anavatanı Kurtarma Hareketi'nin Erivan'da düzenlediği mitingde konuşan hareketin sözcüsü İşhan Sagatelyan, "Paşinyan'ın hukuki istifasını fiili istifaya çevirmeli ve iktidardan ayrılmasını sağlamalıyız" diye konuştu. (Sputnik)

Anahtar Kelimeler:
Meksika korona ölümlerini 'güncelledi': Gerçek sayı yüzde 60 daha fazlaÖnceki Haber

Meksika korona ölümlerini 'güncelledi':...

Biden sözünü tuttu ABD'de aşı rekoru: Bir günde 3.4 milyon dozSonraki Haber

Biden sözünü tuttu ABD'de aşı rekoru: Bi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar