Paketli ürünlere gramaj standardı getirilsin çağrısı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Paketli ürünlere gramaj standardı getirilsin çağrısı
Abone ol
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, paketli ürünlerde gramaj standardının getirilmesi gerektiğini söyledi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada, serbest piyasa koşullarının fırsatçılığa dönüşmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Palandöken, "Birçok paketli üründe sırf daha ucuz algısı oluşturmak için gramaj oyunlarına başvuruluyor. Normalde 500 gram, 1 kilogram, 5 kilogram olarak satılan ürünler küsuratlı gramajlarda satıldığında tüketicinin kafası karışıyor ve farklı markalardaki aynı ürünü kıyas yapma imkânı ortadan kalkıyor. Kimse serbest piyasa koşullarını fırsata çevirmemeli. Vatandaşın temel gıda ürünü olan ve toplu halde alınan paketli ürünlere gramaj standardı getirilmeli." dedi.

"Vatandaşın kıyas yapma seçeneği ortadan kalkıyor"

Paketli ürünlerdeki gramaj oyunlarına karşı uyarıda bulunan Palandöken, "Vatandaşın sofrasından eksik etmediği yoğurt, peynir, tereyağı, salça, çay ve benzeri çok sayıda paketli üründe gramaj oyunlarına başvurularak kafa karışıklığı oluşturuluyor. Yıllardır her yerde 1 kilogram olarak satılan tereyağı aynı fiyata 900 gram şeklinde piyasaya sürülüyor. Yarım kilo olarak alınan birçok ürün artık 400 gram şeklinde satılıyor. Böyle olunca vatandaşın ürünleri diğer markalarla kıyaslayarak satın alması da çok zor oluyor. Öte yandan fiyatı aynı tutup gramajı düşürerek gizli zam yapanlar da var. Özellikle döviz kurlarının arttığı dönemlerde fiyat artırımını gramaja yansıtarak tüketiciyi kandırıyorlar. Daha önce gramaj oyunlarıyla ilgili Ticaret Bakanlığı tarafından çok sayıda firmaya cezai hüküm uygulanmıştı. Gramaj aldatmacasının önüne geçmek için bu konudaki denetimler artırılmalı." diye belirtti.

"Vatandaşımız alışverişte piyasayı çok iyi kontrol etmeli"

Piyasadaki fırsatçılığa karşı halkın da bilinçli tüketim yapması gerektiğini belirten Palandöken, "Vatandaşlarımız alışveriş yaparken piyasayı çok iyi kontrol etmeli. Üç beş kuruş diye önemsenmeyen farklar, ay sonu geldiğinde binlerce liralık zarara dönüşüyor. O yüzden bu devirde rasyonel tüketici olarak bilinçli alışveriş yapılmalı. Fiyatı düşük diye düşünülmeden, A'dan Z'ye satın alınacak her ürünün piyasadaki fiyatları çok iyi araştırılmalı. Aynı malın yüzde 50 daha ucuzu varken, yüzde 100 pahalı olanını satın alarak fırsatçıların çıkar sağlamasına imkân verilmemeli. Vatandaşlarımız da alışveriş yaparken gözüne takılan haksız fiyat artışlarını ve gramaj oyunlarını derhal Ticaret Bakanlığı’nın ALO 175 tüketici hattına şikâyet etmekten çekinmemeli." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
ÖSYMden DHBT adaylarına son gün uyarısıÖnceki Haber

ÖSYMden DHBT adaylarına son gün uyarısı

Muhsin Yazıcıoğlu soruşturmasında 4 kişiye iddianameSonraki Haber

Muhsin Yazıcıoğlu soruşturmasında 4 kişi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar