Online yapılacak Siyer Yarışmasının hazırlıkları sürüyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Online yapılacak Siyer Yarışmasının hazırlıkları sürüyor
Abone ol
Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından "O'nu Oku, O'nu Yaşa" temasıyla her yıl düzenlenen Siyer Yarışması kapsamında Gaziantep’te yürütülen çalışmalar devam ediyor.

Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından geleneksel hale getirilen Siyer Yarışması'nın bu yıl pandemi nedeniyle çevrimiçi olarak 14 Şubat 2021 tarihinde yapılacağı açıklandı. Gaziantep’te yarışma öncesi başlatılan çalışmalarla halk, “Kaybedeni olmayan” yarışmaya teşvik ediliyor.

Coronavirus (Covid-19) pandemisi nedeniyle bu yıl online olarak yapılacak Siyer Yarışması'nda derece yapanlara drone, laptop, tablet, bisiklet, altın gibi 1001 hediye takdim edilecek.

Yarışma kapsamında Gaziantep merkez ve ilçelerinde hem kayıtlar alınıyor hem de işyerleri ile kentin farklı noktalarına asılan afişlerle halk yarışmaya davet ediliyor.

 

Peygamber Sevdalıları Vakfı Gaziantep Temsilcisi Mehmet Taş, Siyer Yarışması çalışmalarıyla ilgili İLKHA'ya bilgi verdi.

Gaziantep’in merkez, ilçe ve bağlı mahallelerinde yarışmanın halka duyurulması için afiş ve duyuru çalışmalarını yaptıklarını belirten Taş, yarışmanın tüm yaş kategorilerine yönelik olduğunu söyledi.

Taş, vakıf olarak Siyer Yarışması’nı düzenlemelerindeki amaçlarının Hazreti Muhammed'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) hayatının okunması ve hayata tatbik edilebilmesini sağlamak olduğunu vurguladı.

Peygamber Sevdalıları Vakfı olarak geleneksel hale getirdikleri Siyer yarışmasını her sene düzenli bir şekilde gerçekleştirdiklerini belirten Taş, “Yarışmamız, çocuklara,  gençlere, yetişkinlere, bacılarımıza yani her yaş grubuna yönelik yapmaya gayret ettiğimiz bir yarışmadır. Yarışmadaki amacımız; halkımızın, gençlerimizin, çocuklarımızın bacı ve kardeşlerimizin Peygamberimiz, Önderimiz ve Rehberimiz olan Hazreti Muhammed'i (Sallallahu Aleyhi Vesellem) tanımalarını ve O’nun ahlakıyla ahlaklanmalarını sağlamak. O’nun sünnetini hayata tatbik ettirmek.” dedi.  

“Siyer yarışmasıyla Peygamber Efendimizin hayatının okunmasını sağlıyoruz”

Toplumun Hazreti Muhammed'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) ahlakına muhtaç olduğunu ifade eden Taş, “Şu an toplumumuzda çocuklarımız, gençlerimiz ciddi anlamda bir ahlaki yozlaşma yaşadığını görmekteyiz. Bu hastalığı da Peygamber Efendimizin yüce ahlakı ile giderilebileceğini düşünüyoruz. İnşallah siyer yarışmasıyla Peygamber Efendimizin hayatını okuyup, O’nu tanımak, sünneti ile ihya olmak amacıyla bu yarışmayı yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Peygamber Sevdalıları Vakfı olarak Siyer Yarışması’nı geleneksel bir hale getirdiklerini anımsatan Taş, her yıl Türkiye genelinde okullarda düzenlenen yarışmanın bu yıl pandemi sürfeci nedeniyle online olarak yapılacağını ve katılımcıların internet üzerinden https://peygambersevdalilari.com/ sitesini ziyaret ederek başvurularını gerçekleştirebileceklerini, aynı zamanda yine aynı adresten sınava hazırlanılacak kitabı indirebileceklerini bildirdi.

“Yarışmamız online olacak”

Yarışmanın içeriği ile ilgili de bilgi veren Taş, “Genel anlamda yarışmamızda bir değişiklik yok. Ancak online olması nedeniyle afişlerimizde de belirttik, yarışmaya katılan tüm kardeşlerimiz aynı anda yarışmaya girmeyecek. 1’inci kategori yani 4 ve 5’inci sınıftaki çocuklarımız sabah saat 10.00’da yarışmaya girecekler. 2’inci kategori yani 6, 7 ve 8’inci sınıftaki gençlerimiz öğleden sonra saat 13.00’da yarışmaya girecekler. 3’üncü ve 4’üncü kategori yani ‘lise ve yetişkinler’ diye adlandırdığımız kategori ise saat 16.00’da yarışmaya girecekler. Bir yoğunluk yaşanmaması için ve evde elektronik cihazların yeterli olmaması nedeniyle böyle bir yöntem düşündük ve yarışmayı 3 zaman dilimine yaydık. Yarışmamız online olacak. Yarışmaya son başvuru tarihi 7 şubat ve yarışmamız 14 şubatta olacak.” şeklinde konuştu.

“Siyer yarışması kaybedeni olmayan bir yarışmadır”

Taş, her yaşa hitap eden Siyer Yarışması'nda derece yapan katılımcılara drone, laptop, tablet, bisiklet, altın gibi 1001 hediyenin takdim edileceğini belirterek, “Siyer yarışması kaybedeni olmayan bir yarışmadır. Ödüllerin tamamı teşvik amaçlıdır. Yani biz bu ödülleri dağıtmak için bu yarışmayı düzenlemiyoruz. Asıl amacımız; Hazreti Muhammed'in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) hayatının okunması ve hayata tatbik edilebilmesini sağlamak. O yüzden bu yarışma kaybedeni olmayan yarışmadır. Bundan dolayı yarışma kapsamında belirtilen ödüllerden birini kazanamayan kardeşimiz Resulullah’ın hayatını öğrenecektir, O’nu tanımayı kazanacaktır.” diye konuştu.

Taş, yarışma kapsamında Gaziantep merkez ve ilçelerinde hem kayıtların alındığını hem de işyerleri ile kentin farklı noktalarına asılan afişlerle halkı yarışmaya davet ettiklerini belirtti.

“Tüm halkımızı yarışmaya katılım göstermeye davet ediyoruz”

Pandemi sürecinin yarışmaya hazırlanmak için büyük bir fırsat olduğunu ifade eden Taş, “Pandemi nedeniyle yetkililer, hafta sonu ve hafta içi bazı saatlerde kısıtlamalar getirdiler. Bu vesileyle tüm kardeşlerimizin bu yarışmaya katılmalarını istiyoruz. Bu yarışmaya hazırlanmak için yeteri kadar vakit olduğunu düşünüyoruz. Vatandaşlarımız Resulullah'ın hayatını evlerinde bireysel veya ailece okusunlar. Birbirlerine soru sorarak bu yarışmayı daha eğlenceli hale getirebilirler. Bu süreç yarışmaya hazırlık için büyük bir fırsattır.” dedi. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Van Umut Kervanı ihtiyaç sahibi ailelere yardımda bulunmaya devam ediyorÖnceki Haber

Van Umut Kervanı ihtiyaç sahibi ailelere...

Dolar ve euro güne yükselişle başladıSonraki Haber

Dolar ve euro güne yükselişle başladı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar