Öğretmenlerin aşılanma kriteri açıklandı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Öğretmenlerin aşılanma kriteri açıklandı
Abone ol
Öğretmenlerin aşılamada öncelikli gruplara dahil edilmesinin ardından köy okullarında görevli olan eğitimcilerle başlanan aşılamaya yüz yüze eğitime geçiş sıralamasına göre devam edileceği açıklandı.
ücretli

 Korona virüsüyle mücadele kapsamında öğretmenlerin aşılanmasına yönelik ayrıntılar belli oldu.

"Covid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi" kapsamında öğretmenlerin öncelikli gruplara dahil edilmesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan liste Sağlık Bakanlığına gönderildi.

Buna göre, 24 Şubat'ta ilk olarak Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Çorum'un Sungurlu ilçesindeki Arifegazili İlkokulunda görev yapan öğretmenler, Covid-19 aşısının birinci dozunu yaptırdı.

Öğretmenlerin aşılanması, yüz yüze eğitime geçiş sürecindeki sıralamaya göre sürdürülecek. Bu kapsamda, ülke genelinde 15 Şubat'ta yüz yüze eğitime geçen köy okullarındaki öğretmenlere Covid-19 aşısı uygulanmaya başladı.

Köy okullarıyla aynı tarihte yüz yüze eğitime başlayan anaokullarındaki öğretmenlerin aşılanmasına da başlanacak.

Normalleşme süreci kapsamında, ilkokullar ile 8'inci ve 12'nci sınıflarda 1 Mart Pazartesi yüz yüze eğitime başlanacağı için aşılamaya buralarda görev yapan öğretmenlerle devam edilecek.

Çok programlı Anadolu liseleri, güzel sanatlar ve spor liselerinin tüm sınıfları da uygulama derslerini 1 Mart'tan itibaren yüz yüze yapmaya başlayacak. Bu kapsamda yüz yüze eğitime katılan ilgili alanların öğretmenleri de aşılamada öncelikli olacak.

Yüz yüze eğitime başlanacak ilkokul ve ortaokul kademesindeki özel eğitim okulları ile diğer okullar bünyesindeki özel eğitim sınıfları öğretmenlerine aşılamada öncelik tanınacak.

Öğretmenlerin aşılanması mart ayı boyunca sürdürülecek. Sağlık Bakanlığı ve Sinovac firması arasında yapılan sözleşme kapsamında, yeni Covid-19 aşılarının martta Türkiye'ye ulaşmasıyla aşılamanın hızlandırılması hedefleniyor.

Öğretmenler aşı sırasının kendilerine gelip gelmediğini, aralarında boşluk olacak şekilde "AŞI", "T.C. kimlik numarası" ve "T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi"ni yazdıktan sonra 2023'e kısa mesaj (SMS) göndererek sorgulayabiliyor.

Aşı sırası gelenler, "mhrs.gov.tr" ve "enabiz.gov.tr" siteleri, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve e-Nabız mobil uygulamaları ile "Alo 182" hattı üzerinden randevu oluşturabiliyor. GazeteDUVAR

Anahtar Kelimeler:
Avrupa'dan koronaya karşı antikor kokteyline yeşil ışıkÖnceki Haber

Avrupa'dan koronaya karşı antikor koktey...

Dolar durdurulamıyorSonraki Haber

Dolar durdurulamıyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar