Normalleşme nasıl olacak, hangi illerde uygulanacak?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Normalleşme nasıl olacak, hangi illerde uygulanacak?
Abone ol
Korona virüsü salgınına karşı alınan tedbirlerin Mart ayı başından itibaren gevşetileceği yönündeki açıklamaların ardından, normalleşmenin nasıl olacağı merak ediliyor. İllere göre yapılacak gevşemenin 'puan'la olacağı belirtiliyor.

Türkiye'nin korona virüsüyle mücadelede “yerinde karar” dönemiyle 1 Mart’tan itibaren kontrollü normalleşeceği açıklandı. Kademeli normalleşmenin iller bazında ve iki haftada bir güncellenerek verileceği belirtiliyor.

Mutasyonlu korona virüsü görülen illerin sayısı 37’ye ulaşırken normalleşmenin nasıl ve hangi illerde uygulanacağı ile ilgili bugün medyada yer alan kulis haberlere göre adımlar şöyle atılacak:

KAFE VE RESTORANLAR İÇİN KARAR
Kentlerin dört ayrı kategoride değerlendirilecek. İl il açma/kapama uygulaması iki haftada bir değerlendirilecek. 1 Mart’tan sonra, her ilde yerel yetkililer kendi ilinde kafe ve restoranların açılıp açılmaması kararını verecek.

EN ÇOK ARTIŞ YAŞANAN İLLER
İller düşük, orta, yüksek ve çok riskli şeklinde kategorilere ayrılırken açma/kapama uygulaması iki haftada bir değerlendirilecek. Salgında geçen haftaya göre, her 100 bin kişide vaka sayısı en çok artan iller olan Bilecik, Erzincan, Kilis, Uşak ve Çanakkale'nin yanısıra sayıların yüksek gittiği Karadeniz illerinde ilk etapta normalleşme zor görünüyor. Vakaların en çok azaldığı iller ise Bitlis, Mardin, Kastamonu, Yalova ve Bingöl.

KRİTERLER NELER OLACAK?

İllerin risk grubunu netleştirecek kriterlerin yer aldığı algoritma taslağı da hazırlandı. Kısa süre içerisinde yayımlanması beklenen algoritmanın içerisinde, illerdeki vaka sayıları, aşılama oranları, yoğun bakım kapasitesinin doluk oranı, servis yatışları ve doluluk oranları gibi temel kriterler yer alacak.

Bu temel kriterlerin yanı sıra başka alt ölçütler de, risk gruplarının tespitinde etkili olacak. Örneğin, risk durumunun belirlenmesinde kriter olarak yer alması beklenen yüz bin nüfusta yeni çıkan vaka sayısının yanı sıra, o ildeki PCR pozitiflik oranının artış yönünde mi yoksa düşme yönünde seyrettiğine de bakılması bekleniyor.

PUANLAMA SİSTEMİ 

Tüm bu veriler ve kriterler ışığında bir puanlama yapılacak. Puanlama sistemine göre de kısıtlama ve normalleşmeye ilişkin kararlar netleştirilecek. Bakanlığın ayrıca, düşük riskli ilde normalleşme ile ilgili hangi adımlar atılabileceği, yüksek riskli ilde ilave ne tür kısıtlamalara gidileceğine ilişkin bilgileri de açıklayacağı ifade ediliyor.

LİN KATEGORİSİNİ BAKANLIK BELİRLEYECEK
1 Mart itibarıyla başlayacak yeni dönemde, illerin vaka sayılarının açıklanması ise illere bırakılmayacak. Sağlık Bakanlığı verileri merkezden açıklamaya devam edecek. Yine yayınlanacak algoritmaya göre hangi ilin hangi risk kategorisinde yer aldığını da bakanlık belirleyecek. Kontrollü normalleşme döneminde kısıtlamaların illerdeki tabloya göre gevşetilip sıkılaştırılacak olmasının, önlemlere uyma konusunda teşvik edici olacağı düşünülüyor.GazeteDUVAR

Anahtar Kelimeler:
Türkiye, F-35 programına dönmek için ABD'li lobi şirketiyle anlaştıÖnceki Haber

Türkiye, F-35 programına dönmek için ABD...

İngiltere, artan aşıları yoksul ülkelere gönderecekSonraki Haber

İngiltere, artan aşıları yoksul ülkelere...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar