Muhalefetin seçimleri boykot ettiği Venezuelada halk sandık başına gidiyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Muhalefetin seçimleri boykot ettiği Venezuelada halk sandık başına gidiyor
Abone ol
Venezuela'da 20,7 milyon seçmen 227 sandalyeli meclise temsilci göndermek için oy kullanacak.
ücretli

Ulusal Seçim Konseyinin (CNE) Başkanı Alfonzo, ülke genelinde 14 bin 200 sandık merkezinin oy kullanılması için hazır olduğunu belirtti.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, muhalefetin parlamento seçimlerini kazanması halinde devlet başkanlığı görevini bırakacağını açıklayıp muhalif partilerini seçimlere katılmaya davet etti.

Ülkede 23 Ocak 2019'da kendini "geçici devlet başkanı" ilan eden, başta ABD olmak üzere birçok Latin Amerika ve Batı ülkesinin desteğini alan muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, seçimleri "hileli" ilan ederek boykot edeceklerini duyurdu.

Seçimin hileli olacağını belirten siyasi partilerden Demokratik Hareket (Accion Democratica) ve Önce Adalet (Primero Justica) partileri dahil 30 siyasi hareket, kendi aralarında bir anlaşma imzalayarak seçimleri boykot edeceklerini ilan ettiler.

Venezuela'da Maduro'yu devirmeyi amaçlayan ve ülkedeki muhaliflere büyük destek veren Lima Grubu ve Amerika Devletleri Örgütü (OAS), açıklamasında, "Lima Grubu üyeleri olarak, Venezuela Anayasası'nı açıkça ihlal eden ve ülkede demokrasinin geri dönüşünü zorlaştıran Ulusal Seçim Konseyinin kararlarını kabul etmiyoruz ve tanımıyoruz." açıklamasını yaptı. (İLKHA)

 

Anahtar Kelimeler:
Afrika Kıtası genelinde Covid-19 vaka sayıları artmaya devam ediyorÖnceki Haber

Afrika Kıtası genelinde Covid-19 vaka sa...

Çinde kömür madeni kazasında ölü sayısı 23e çıktıSonraki Haber

Çinde kömür madeni kazasında ölü sayısı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar