MSB'den ABD'nin yaptırım kararına ilişkin açıklama

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
MSB'den ABD'nin yaptırım kararına ilişkin açıklama
Abone ol
​Milli Savunma Bakanlığı, ABD'nin yaptırım uygulanmasının çözümsüzlüğe doğru atılan bir adım olduğu iyi görüldüğü belirtildi.
ücretli

MSB'den ABD'nin Türkiye'ye yönelik S-400 yaptırım kararına ilişkin yapılan açıklamada, yaptırım kararının, ülkeler arasındaki ittifakın tüm değerlerini sarstığı kaydedildi.  

Bakanlıktan yapılan açıklmaada şu ifadelere yer verildi:

"ABD'nin, ülkemizin S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma sistemi tedariki nedeniyle müttefiklikle, mevcut askerî, politik gerçeklerle ve NATO ittifakının güvenliği ile bağdaşmayan yaptırım kararını kınıyoruz.

Bir NATO üyesi ülkeye yaptırım uygulanmasının müttefiklik ruhuna zarar vermenin ötesinde müttefikler arasındaki güveni kökünden sarsacağı açıktır.

Ciddi bir hava ve füze tehdidi altındaki ülkemizin ve 83 milyon vatandaşımızın hava ve füze savunması dâhil güvenliği için gerekli her türlü tedbir alınmakta ve alınacaktır.

Bunu yaparken başta NATO olmak üzere tüm müttefiklerimize karşı taahhütlerimizi de eksiksiz olarak yerine getirmekteyiz.

Müttefiklerimizden de ülkemizin ve milletimizin güvenlik ihtiyaçlarını görmelerini, anlamalarını beklemek hakkımızdır.

Türkiye için S-400 tedariki defalarca ifade edildiği üzere bir tercih değil zorunluluk olarak ortaya çıkmıştır. S-400'ün NATO sistemlerine veya NATO sistemlerine bağlı millî sistemlere entegre edilmeyeceği ve diğer NATO ülkelerinde bulunan Rus menşeli sistemler gibi kullanılacağı müttefiklerimize bildirilmiştir.

S-400'ler ile F-35'lerin etkileşiminin gerektiğinde NATO'nun da dâhil olacağı bir çalışma grubunda görüşülmesi teklifimiz hâlen masadadır.

Sorunun çözümünün tartışılması yerine yaptırım uygulanmasının seçilmesinin çözüme değil çözümsüzlüğe doğru atılan bir adım olduğu iyi görülmelidir.

Bu yaptırım kararı, ülkelerimiz arasındaki ittifakın tüm değerlerini sarsmıştır. Ancak ülkemizin ve asil milletimizin savunma ve güvenliğini sağlamaya yönelik çalışmalara azim ve kararlılıkla devam edilecektir.

Kore Savaşı'ndan bu yana müttefikimiz olan ABD ile mevcut askerî, politik durum çerçevesinde bölgesel ve küresel savunma ve güvenlik konularında iş birliği ve dayanışmaya dönülmesi, ülkelerimiz yararına olduğu gibi bölgesel ve küresel barış ve güvenliğe de önemli katkılar sağlayacaktır." (İLKHA) 

Anahtar Kelimeler:
Siirt Belediyesi kış hazırlıklarını tamamladıÖnceki Haber

Siirt Belediyesi kış hazırlıklarını tama...

Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi hasta kabulüne başladıSonraki Haber

Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi has...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar