Mobilya, kâğıt ve orman ürünlerinde 4,47 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Mobilya, kâğıt ve orman ürünlerinde 4,47 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi
Abone ol
İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, 2020'nin ilk 10 ayında gerçekleşen ihracat rakamlarını açıkladı.

İstanbul Mobilya Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, mobilya, kâğıt ve orman ürünleri ihracatının 2020'nin ilk 10 aylık döneminde 4,47 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirtti. 

Yaptığı yazılı basın açıklamasında Güleç, "Toplam ihracatın 2,76 milyar dolarlık bölümünü mobilya oluştururken, verilere göre AB ülkelerine geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,8'lik artışla 925 milyon dolarlık mobilya satışı yapıldı. Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Ukrayna, Irak, İran, Lübnan, Mısır, Gürcistan, Rusya ve Suriye gibi komşu ve yakın ülkelere ise 765,4 milyon dolarlık mobilya ihraç ettik." dedi.

"Pandemi süreci ihracattaki artışımızı etkilemedi"

Konuya ilişkin açıklamasında Güleç, "15 bini ihracatçı olmak üzere 36 bin mobilyacımız ile üretime ve tasarıma dayanan çok güçlü bir sektörüz. 12 milyar dolarlık üretim hacmine sahibiz ve üretimimizin yüzde 35'ini ihraç ediyoruz. Her zaman ihracat fazlası veren bir sektör olduk. Pandemide de bu durum değişmedi. Mart-Nisan ve Mayıs'ta hem iç piyasada hem ihracatta yaşadığımız durgunluğu Haziran ile birlikte güçlü bir toparlanma ile sene başında belirlediğimiz hedeflere taşıdık. Duruma aylık bazda baktığımızda Haziran'da mobilya ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 48 artış yaşadı. Temmuz'da yüzde 11,75, Ağustos'ta yüzde 1,7, Eylül'de yüzde 13,34 ve Ekim'de de aylık bazda yaşadığımız artış yüzde 12'nin üzerinde oldu. Dünyanın en büyük 8'inci ihracatçısıyız. Katma değerli ve tasarım yönü güçlü mobilya üretimimizi artırarak devam ettirmeyi, dünya mobilya pazarından aldığımız payı yüzde 1,5'tan, yüzde 2,5'a çıkarmak istiyoruz." dedi.

"AB ülkelerine 10 ayda 925 milyon dolarlık mobilya sattık"

Mobilya, kâğıt ve orman ürünleri sektörünün ihracatının bu dönemde başta AB pazarı olmak üzere ABD ve Çin pazarında önemli artışlar kaydettiğini belirten Ahmet Güleç, "Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirdiğimiz toplam ihracat 925 milyon dolar oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre ihracatımızı yüzde 3,8 oranında arttırdığımızı görüyoruz. Özellikle Almanya, İngiltere, Fransa ve Romanya'da pazar payımızın artış şeklinde öne çıktığını söyleyebiliriz." ifadelerini kullandı.

"Komşuya ihracat 765 milyon dolar oldu"

Yakın komşu ülkelere mobilya ihracatı hakkında da bilgi veren Güleç, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Ukrayna, Irak, İran, Lübnan, Mısır, Gürcistan, Rusya Federasyonu ve Suriye'ye 10 aylık toplam ihracatın 765,4 milyon dolar olduğunu kaydetti.

Yıllık 40 milyar dolarlık ortalaması ile dünyanın en büyük mobilya ithalatçısı ABD pazarında da, 53 milyar dolarla dünyanın en büyük mobilya ihracatçısı olan Çin pazarında da büyümeye devam ettiklerini aktaran Güleç, "Covid-19 pandemisine rağmen 8 ayda Amerika pazarına ihracatımız yüzde 6 arttı. Kısa vadede de ABD'ye olan ihracatımızı 3 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. ABD'de lojistik merkezlerinin kurulması bu nedenle son derece önemli. Bu konudaki çalışmalarda pandemi kaynaklı takvimsel gecikmeler yaşasa da yakında sona geleceğiz. Bununla birlikte Çin pazarında da derinleşme çalışmalarımız devam ediyor. Sadece haziran ve temmuz ayında Çin'e olan ihracatımız yüzde 150 artış gösterdi." dedi. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Rusya’da günlük Coronavirus vaka sayısında yeni rekor kırıldıÖnceki Haber

Rusya’da günlük Coronavirus vaka sayısın...

Diyarbakırda 26 öğretmen gözaltına alındıSonraki Haber

Diyarbakırda 26 öğretmen gözaltına alınd...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar