Mobilya, kâğıt ve orman ürünleri ihracatı ilk 11 ayda 4,9 milyar dolar oldu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Mobilya, kâğıt ve orman ürünleri ihracatı ilk 11 ayda 4,9 milyar dolar oldu
Abone ol
İstanbul Mobilya Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, mobilya, kâğıt ve orman ürünleri ihracatının 2020'nin ilk 11 ayında 4,99 milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı.
ücretli

Sektörün finansal sonuçlarını değerlendiren İstanbul Mobilya Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, 4,99 milyar dolarlık ihracatın 3,1 milyar dolarlık bölümünü mobilyanın oluşturduğunu belirtti.

İhracatta ABD pazarında artışın yüzde 11,23 olarak gerçekleştiğini belirten Güleç; Irak, Almanya, Suudi Arabistan ve İngiltere'nin en çok mobilya ihracatının yapıldığı ülkeler olduğunu kaydetti.

Güleç; İstanbul, Bursa, Kayseri, Ankara ve İzmir'in mobilya ihracatçısı şehirler sıralamasında ilk beşte yer aldığını belirtirken en büyük ihracat artışının yüzde 116 ile Şırnak'ta gerçekleştiğini söyledi.

Mobilya, kâğıt ve orman ürünleri sektörünün 2020 yılının ilk 11 aylık dönem ihracatının 4,99 milyar dolar olarak gerçekleştiğini hatırlatan Güleç, mobilyanın söz konusu rakam içinden aldığı payın ise 3,1 milyar dolar olduğunu belirtti.

Sektörün ihracat sonuçlarını değerlendiren Güleç, sektörün 15 bini ihracatçı olmak üzere 36 bin mobilyacıya ev sahipliği yaptığına dikkat çekti.

İstanbul Mobilya Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç

Türkiye mobilya sektöründe dünyanın 8'inci ihracatçısı konumunda

Güleç, Türkiye mobilya sektörünün, dünyanın 8'inci büyük ihracatçısı olduğunu kaydederek sektörün yüksek teknolojiyle inovatif ürünlere odaklandığını açıkladı.

Sektörün üretim hacminin 10 milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıklayan Güleç, sözlerini şöyle sürdürdü:

Türkiye mobilya sektörü olarak üretimimizin yüzde 35'ini ihraç ediyoruz. Dolayısıyla katma değerli ve tasarım yönü güçlü mobilya üretimimizi artırarak dünya mobilya pazarından aldığımız payı yüzde 2'den, yüzde 3'e çıkarmak istiyoruz. Aynı zamanda hayatımızın bir gerçeği olan Covid-19 pandemisi tüm hızıyla devam ederken yılı, mobilya üzerinde 4 milyar bandına en yakın noktada tamamlama hedefiyle iş süreçlerimizi yönetiyoruz. Bu olağanüstü koşullarda tüm sektör paydaşlarında olduğu gibi biz de 2021 planlarımızı gözden geçirdik. Uzun vadeli hedeflerimiz için pandeminin seyrini izliyoruz. Ancak içinde bulunduğumuz gündemde dahi 2021 yılı Türkiye için fuar yılı. Nisan ayında gerçekleştirmeyi öngördüğümüz mobilya fuarında ciddi bir ticari hacmin oluşmasını bekliyoruz.

ABD'ye mobilyada ihracat artışı yüzde 11,23

Irak, Almanya, Suudi Arabistan ve İngiltere'yi mobilya ihracatında lider konumundaki pazarlar olarak açıklayan Güleç, ABD ve Çin gibi stratejik önemdeki hedef pazarlarda ise yaşanan artışın dikkat çekici olduğuna vurgu yaptı.

ABD'ye mobilya ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre pandemiye rağmen yaşanan artışı yüzde 11,23 olarak açıklayan Güleç, "ABD pazarındaki istikrarımız devam ediyor. Bu artış, istikrarlı pazar konsantrasyonu ve 5 yıllık bir çalışmanın neticesi olarak okunabilir. Lojistik mobilya merkezleri projenin tam olarak hayata geçmesi halinde bu tarafta daha ciddi bir artış bekliyoruz" dedi.

AB ülkelerine yapılan ihracat miktarı 1,3 milyar dolar

Dünyanın en büyük mobilya ihracatçısı olan Çin pazarında Türkiye ürünlerine duyulan ilginin de sistematik bir yükseliş grafiği gösterdiğine işaret eden Güleç, Avrupa'daki durumu ise şöyle özetledi:

Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirdiğimiz toplam ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre göre yüzde 3 artarak 1,3 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Özellikle Almanya, İngiltere, Fransa ve Romanya'da pazar payımızın artış şeklinde öne çıkmasını sürdürdü. Aynı zamanda kilogram başına fiyatlarda da Avrupa ülkelerine ihracatımız 3 doların üzerindeki seyrini devam ettiriyor. Bu rakam Irak'ta 2 doların hemen altı, Suudi Arabistan'da ise 2,30 dolar.

Şırnak mobilya ihracatını yüzde 116 arttırdı

Türkiye'nin mobilya ihracatçı şehirlerinin 11 aylık ihracat performanslarını da değerlendiren İstanbul Mobilya Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, ihracatta bayrağı İstanbul'un taşıdığının altını çizdi.

İstanbul'u sırasıyla Bursa, Kayseri, Ankara ve İzmir'in izlediğini açıklayan Güleç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İstanbul bu yıl 1 milyar dolar barajını aşacak gibi duruyor. Bursa 687 milyon dolar, Kayseri 489 milyon dolar, Ankara 240 milyon dolar, İzmir ise 154 milyon dolarlık ihracat yaptı.  Pandemiye rağmen yılın ilk 11 ayına bakıldığında 2019 senesine göre dikkat çekici artışlar var. Ancak en ilginç artışı yüzde 116 ile Şırnak yakalamış durumda. Geçen yıl 27 milyon dolar olan 11 aylık ihracatını kasım sonunda 60 milyonun üzerine taşıyan ilimiz olarak pandemi sürecini pozitif tarafta tamamlamayı başarmış durumda." (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Çoklu baronun gerekçesi Resmi Gazetede yayımlandıÖnceki Haber

Çoklu baronun gerekçesi Resmi Gazetede y...

Çocuklar trafik kurallarını parkta eğlenerek öğrenecekSonraki Haber

Çocuklar trafik kurallarını parkta eğlen...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar