Köpek Sahiplendirme

Mısır: Türkiyenin yeni Navtex ilanı Mısırın egemenlik haklarını ihlal ediyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Mısır: Türkiyenin yeni Navtex ilanı Mısırın egemenlik haklarını ihlal ediyor
Abone ol
Mısır, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yapmayı planladığı sismik araştırmaların, Kahire'nin Münhasır Ekonomik Bölge olarak tanımladığı alanı ihlal etme potansiyeli taşıdığını öne sürdü.

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin 21 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında sismik arama yapacağı için Navtex (Yazılı Seyir Uyarı Sistemi) ilanında belirttiği 8 numaralı noktanın, Mısır Münhasır Ekonomik Bölgesi ile çakıştığını öne sürdü.

Dışişleri Bakanlığı’nın Facebook sayfası üzerinden yapılan açıklamada ayrıca, şu ifadelere yer verildi:

Bu prosedür Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi ile uyumlu değildir ve uluslararası hukuk hükümlerine aykırıdır. Aynı zamanda Mısır’ın Akdeniz’deki münhasır ekonomik bölgesindeki egemenlik haklarına bir ihlal ve saldırı teşkil eder. Mısır, çakışma alanında çalışmanın yol açabileceği hiçbir sonuç veya etkiyi kabul etmiyor. Mısır Arap Cumhuriyeti, 11 Temmuz 1983 tarihli Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi’nin 310. maddesine göre, Birleşmiş Milletlere Mısır’ın münhasır ekonomik sularda haklarını kullanmasıyla ilgili bilgi verdi.

Navtex nedir?

Navtex uluslararası denizcilik güvenlik iletişim sistemine deniyor. Navtex ile denizcilere seyrüsefer uyarıları, meteoroloji tahminleri ve güvenlik enformasyonları iletiliyor.

Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, denizlerde yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden bu yolla duyurularak, bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor. (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
Bakan Pakdemirli: Üreticinin elinde kalan kurbanlıkları devlet alacakÖnceki Haber

Bakan Pakdemirli: Üreticinin elinde kala...

Avustralyada Coronavirus nedeniyle felaket durumu ilan edildiSonraki Haber

Avustralyada Coronavirus nedeniyle felak...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar