Mısır Cumhurbaşkanı Sisi: Aile başına ikiden fazla çocuk büyük sorun

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Mısır Cumhurbaşkanı Sisi: Aile başına ikiden fazla çocuk büyük sorun
Abone ol
Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, ülke nüfusunun 100 milyonu geçmesi nedeniyle 'halkın bilinçlenmesi gerektiğini' söyledi. Sisi, 'aile başına iki çocuktan fazlasının çok büyük sorun oluşturduğunu' söyledi.
ücretli

Mısır'ın seçimle cumhurbaşkanlığına geçiş yapmış eski genelkurmay başkanı Abdülfettah Sisi, 103.5 milyon olarak tahmin edilen nüfustaki durmak bilmeyen artış meselesine bir kez daha el attı. Mısır lideri, İsmaliye Tıp Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, 'nüfustaki çok hızlı büyümeye karşı bilinçlenmek gerektiğini' ve 'aile başına iki çocuktan fazlasının çok büyük sorun oluşturduğunu' söyledi.

'AĞIR CEZALARA MECBUR BIRAKMAYIN'

2012'de kitlesel protestolarla karşılaşan Muhammed Mursi'nin Müslüman Kardeşler hükümetini deviren ve sonrasında ülkeyi demir yumruk yöntemleriyle yöneten Sisi, "Bu sorunu sert yasalar çıkararak çözmek istemiyoruz" dedi. Nüfus artışıyla mücadele programı üzerinde çalıştıklarını ve bunun için gereken hizmetleri sağlayacaklarını belirten Mısır lideri, nüfus artışının devletin elindeki imkanlarla orantılı olması gerektiğini, böyle olmadığında tüm sektörlerin olumsuz etkilendiğini vurguladı.

'BU NÜFUSU BESLEYECEK 15 TRİLYON MISIR LİRAMIZ YOK'

Yaşam koşullarında düzelme kaydedilemediğini ve nüfus artışı kontrol altına alınmadığı müddetçe de böyle gideceğini anlatan Sisi, devletin 100 milyonu geçen nüfusu finanse edebilmek için yaklaşık 15 trilyon Mısır lirasına ihtiyacının olduğuna, bu finansmanın sağlanamamasının tüm sektörleri vurduğuna dikkat çekti. 

SAĞLIK SİSTEMİNE YILLIK 54.5 MİLYAR LİRALIK EK YÜK

Sağlık ve Nüfus Bakanı Hala Zayed de nüfusun yılda 2 milyon artmasının devlete sadece sağlık hizmetleri bakımından ilave 54.5 milyar Mısır liralık yük  getirdiğini aktardı.

'İKİ ÇOCUK YETER' KAMOPANYASI

BM ile işbirliği içinde 2018 yılında "İki çocuk yeter" (Etneen Kefaya) kampanyası başlatan Mısır, özellikle kadınlarda doğum kontrolü farkındalığını yaymaya çalışıyor, bu kapsamda doğum kontrol yöntemleri sağlıyor. Programa destek veren 100 STK, eğitimli gönüllülerle sahada çalışmalar yürütüyor. (Sputnik) GazeteDUVAR

Anahtar Kelimeler:
Ocakta kartla ödeme tutarı 103 milyar TL olduÖnceki Haber

Ocakta kartla ödeme tutarı 103 milyar TL...

Erdoğan: “Mart ayı başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz”Sonraki Haber

Erdoğan: “Mart ayı başı itibarıyla kadem...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar