Merkez Bankası politika faizinde değişikliğe gitmedi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Merkez Bankası politika faizinde değişikliğe gitmedi
Abone ol
Merkez Bankası, beklentiler doğrultusunda politika faizini yüzde 17'de sabit bıraktı. Enflasyon üzerindeki olumsuz faktörlerin devam ettiğine dikkat çeken Merkez Bankası, "Sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülmesine karar verilmiştir" açıklamasını yaptı. Piyasalar kararı önceden fiyatladığı için döviz kurlarında değişiklik olmadı.
ücretli

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrası faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası'nın açıklamasında; salgın koşullarının etkisiyle ekonomik yavaşlamanın ve belirsizliğin sürdüğü belirtilerek, yüksek enflasyona ve yüksek krediyle oluşan iç talebin cari açığa etkisine vurgu yapıldı. Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17 düzeyinde sabit tutulmasına karar verildiği ifade edildi.

Politika faizi, Merkez Bankası'nın 24 Aralık 2020'deki toplantısında 200 baz puanlık artışla yüzde 15'den yüzde 17'ye yükseltilmişti.

'HİZMETLER VE BAĞLANTILI SEKTÖRLERDE YAVAŞLAMA SÜRÜYOR'

Merkez Bankası PPK toplantısının ardından yapılan açıklama şöyle:

İktisadi faaliyet güçlü bir seyir izlemektedir. Salgına bağlı kısıtlamaların ekonomi üzerindeki aşağı yönlü etkileri, geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğine kıyasla daha sınırlı seyretmekle birlikte, hizmetler ve bağlantılı sektörlerdeki yavaşlama ve bu sektörlerin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikler devam etmektedir. Salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güç kazanan iç talebin cari işlemler dengesi üzerindeki olumsuz etkisi devam etmektedir. Diğer taraftan, finansal koşullardaki sıkılaşmayla birlikte son dönemde kredi büyümesi yavaşlamaya başlamıştır. 

KREDİLER VE İÇ TALEPTE YAVAŞLAMA BEKLENTİSİ

İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Kasım ve Aralık PPK toplantılarında gerçekleştirilen güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin daha belirgin hale gelmesi beklenmekte, böylelikle enflasyon üzerinde etkili olan talep ve maliyet unsurlarının kademeli olarak zayıflayacağı öngörülmektedir.

ENFLASYON DÜŞENE KADAR 'SIKI PARA POLİTİKASI'

Öte yandan, uluslararası emtia fiyatlarındaki gelişmeler, bazı sektörlerde belirginleşen arz kısıtları ile gerçekleştirilen ücret ve yönetilen fiyat ayarlamaları, orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki önemini korumaktadır. Bu doğrultuda Kurul, 2021 yılsonu tahmin hedefini dikkate alarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülmesine karar vermiştir. Enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler kapsamında enflasyonun ana eğilimi ve fiyatlama davranışlarına ilişkin göstergeler, yayılım endeksleri, talep ve maliyet unsurları ve enflasyon beklentilerinin tahmin ufku içerisinde hedeflerle uyumu yakından izlenecektir. Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır.

TERS PARA İKAMESİ

Sıkı para politikası duruşunun, fiyat istikrarını kalıcı olarak tesis etmesinin yanında, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir. GazeteDUVAR

Anahtar Kelimeler:
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Neymiş, hepsi AK Parti militanı olmuş..Önceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Neymiş, hepsi AK...

Son 24 saatte yeni tip korona virüsü nedeniyle 149 kişi daha vefat ettiSonraki Haber

Son 24 saatte yeni tip korona virüsü ned...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar