Merkez Bankası Anlık Ödeme sistemini hizmete açıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Merkez Bankası Anlık Ödeme sistemini hizmete açıyor
Abone ol
​Merkez Bankası (TCMB), yeni sistem ile vatandaşların farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini, saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebileceğini belirtti.

Merkez Bankasından (TCMB), yapılan açıklamada yeni bir ödeme sistemini hizmete açmak üzere hazırlıkların tamamlandığı belirtildi.

Açıklamada, FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) olarak isimlendirilen bu yeni sistem ile vatandaşların farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini, saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebilecekleri kaydedildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"FAST Sisteminin, 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınması ve kademeli bir şekilde vatandaşların kullanımına açılması planlanmaktadır. Sistemin kısa bir zaman içerisinde tüm finansal kuruluşları kapsayacak şekilde yaygınlaşması hedeflenmektedir.

FAST Sistemi ile birlikte, ödemelerin telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak daha kolay bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de vatandaşlarımızın kullanımına sunulacaktır.

Böylece, TCMB’nin Ülkemiz perakende ödeme sistemleri altyapısını, yenilikçi finansal teknolojileri ve iş yapış yöntemlerini destekleyecek şekilde geliştirmeye yönelik çalışmalarında önemli bir adımı tamamlanmış olacaktır.

Ödemeler alanındaki temel altyapıyı güçlendirecek bu gelişmelerin, yenilikçi finansal teknolojilerin hayatın vazgeçilmez bir parçası haline gelmesini sağlayarak, dijital ekonomi hedefi doğrultusunda çok önemli katkılarda bulunacağı değerlendirilmektedir." (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
İzmirdeki depremde enkazdan 65 saat sonra çıkarılan Elif taburcu edildiÖnceki Haber

İzmirdeki depremde enkazdan 65 saat sonr...

Gaziantepte 82 kilo gümrük kaçağı nargile tütünü ele geçirildiSonraki Haber

Gaziantepte 82 kilo gümrük kaçağı nargil...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar