Merkel: İzin çıkarsa Rus aşısını kullanabiliriz

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Merkel: İzin çıkarsa Rus aşısını kullanabiliriz
Abone ol
Covid-19 aşıları konusunda tedarik sıkıntısı yaşanan Almanya'da, Başbakanı Angela Merkel 'Rusya'nın geliştirdiği Sputnik V aşısının kullanımına karşı olmadığını' söyledi. Merkel, ilgili kurumlardan onay alınması halinde Rus aşısının da AB'de kullanılabileceğini belirtti.
ücretli

 Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya'da geliştirilen korona virüsü aşısı Sputnik V'in Almanya'da kullanımına prensipte karşı olmadığını açıkladı. ARD televizyon kanalında bir programa katılan Merkel, Avrupa İlaç Ajansı'na (EMA) gerekli verilerin iletilmesi ve kurumun izin vermesi halinde her tür aşının Avrupa Birliği (AB) içinde kullanılabileceğini söyledi.

Rusya Sputnik V'nin kullanımına izin almak için EMA'ya başvuru yapmış ve Rus yetkililer yılın ikinci çeyreğinde AB'ye 100 milyon doz aşı sevkiyatı yapabileceklerini açıklamıştı. Kurumdan izin almak için çaba gösteren her aşının "memnuniyetle karşılandığını" söyleyen Merkel, "Rus Devlet Başkanı (Vladimir Putin) ile de tam bunu konuştum" dedi.

Rusya, bir korona virüsü aşısını ilk kez tescilleyen ve kullanım onayı veren ülke olmuştu. Ancak o dönemde, aşıya yeterince araştırma yapılmadan izin verildiği gerekçesiyle bazı ülkelerden eleştiri gelmişti. Sputnik V aşısının üçüncü faz klinik deneylerinin ara sonuçları ise dün açıklandı ve aşının yüzde 91,6 oranında etkili olduğu belirtildi. Merkel de bu haberle ilgili "Rus aşısı hakkında da iyi verilere sahip olduğunu okuduk" dedi. (DW Türkçe)GazeteDUVAR


TÜİK enflasyon sepetini yeniledi; turşu girdi, buzdolabı çıktıÖnceki Haber

TÜİK enflasyon sepetini yeniledi; turşu...

Akar: Almanya ile askeri alanda somut adımlar atılacakSonraki Haber

Akar: Almanya ile askeri alanda somut ad...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar