MEB'den EBA'daki öğretmenlere siber saldırı uyarısı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
MEB'den EBA'daki öğretmenlere siber saldırı uyarısı
Abone ol
​Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlerin EBA canlı harici derslerde her ders için yeni ID ve şifre belirlemesi gibi önlemlerle siber saldırıların engellenebileceğine dikkat çekti.
ücretli

MEB'den yapılan açıklamada, Coronavirüs önlemleri kapsamında uzaktan eğitim faaliyetlerinin; EBA TV Kanalları, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) İnternet Platformu ve EBA Canlı Ders Sistemi aracılığıyla yürütüldüğü hatırlatıldı.

Öğrencilerin kendi sınıf arkadaşları ve öğretmenleriyle ders yapabilmesine olanak sağlayan EBA Canlı Ders özelliği, uzaktan eğitim için özel olarak geliştirilmiş olup kısa zamanda devreye alındığı belirtilen açıklamada, "Okul öncesi eğitimden 12'nci sınıfa kadar tüm sınıf seviyelerinin haftalık ders saatlerinin tamamını uzaktan eğitim ile yapması ve öğrenme eksikliği oluşmaması amacıyla harici canlı ders özelliği de ayrıca yayına alınmıştır. Harici canlı dersler esnasında kamuoyuna da yansıyan siber saldırılara maruz kalınmaması için öğretmenlerimizin dikkate alması gereken hususları, yeniden hatırlatmak isteriz. " denildi.

Olası siber saldırılara karşı alınacak tedbirler

Açıklamada, olası siber saldırılara karşı şu uyarılarda bulunuldu:

"Harici canlı derslerde öğretmenlerimizin; Her ders için yeni ID ve şifre belirleyerek EBA'ya bu bilgileri girmeleri, ders oluştururken "Bekleme Odası (Waiting Room)" özelliğini aktive etmeleri, derse başlarken öğrencilerin isimlerini değiştirebilme seçeneklerini kapatmaları gibi basit kontrollerle benzer siber saldırılar engellenebilecektir."

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

"Öğretmenlerimizin her ders için farklı ID ve şifre kullanmaları, daha önce çeşitli iletişim kanallarından paylaşılmış olan canlı ders bilgilerini geçersiz kılacaktır.

 Öğretmenlerimiz, dersleri oluştururken "bekleme odası" özelliğini aktive ederek derse katılacak olan öğrencileri kontrol edip böylece sahte kimlikle derse girmeye çalışan şahısların ders ortamına katılmalarını engelleyebileceklerdir.

 Ayrıca öğretmenlerimizin, ders başlarken öğrencilerin isim değiştirmelerine olanak sağlayan özelliği devre dışı bırakmaları, böylelikle gerçek kimlikleriyle derse giren öğrencilerin sonradan bu bilgileri değiştirmelerine engel olacaktır.

 Bu hatırlatmalar, tüm öğretmenlerimizin cep telefonlarına kısa mesaj yoluyla da iletilmiştir." (İLKHA)

Anahtar Kelimeler:
İşgalci siyonist rejim taraftarlarını İranın olası eylemlerine karşı uyardıÖnceki Haber

İşgalci siyonist rejim taraftarlarını İr...

Bitlisin 46 köy ve bağlı mezralarında sokağa çıkma yasağı ilan edildiSonraki Haber

Bitlisin 46 köy ve bağlı mezralarında so...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar